borsa'da teknik analiz

borsa, foreks gibi yatırım piyalarında, grafikler üstünden okuma ve yorumlama ile analiz yapma işidir. bunun için şirketlerin saatlik, günlük, haftalık hatta aylık ve yıllık grafikleri incelenir, hisse değerinin destek, direnç noktaları belirlenir, grafiklerin hareketlerine göre yorumlanır. bu yorumlardan düşen trend, yükselen trend, dirençten dönme, destek oluşturma gibi terimler açığa çıkartılır. alım-satım aralıkları, hedef fiyatları bunlara göre belirlenebilir.

ancak günümüzde gündem şartlarının aşırı hızlı değiştiği, spekülasyonların da çok olduğunu düşünürsek sadece teknik analiz ile özellikle bist endeksinde işlem yapmak yeterli olmayacaktır. tüm teknik uyduğu anda, bir siyası açıklama ile birlikte, veya getirilen ek vergi ile yatırım yaptığınız şirketin tüm işleri olumlu veya olumsuz etkilenebilecektir. bu da hisse değerinin anında alaşağı veya tavan yapmasına sebep olabilir.
Finans piyasalarında işlem yapmakta olan yatırımcıların en temel hedefi, mümkün olan en kısa sürede maksimum miktarda kar elde edebilmektir. Ancak bu şekilde başarılı işlemler yapmak, bazı göstergelerden verimli bir şekilde faydalanıldığında mümkün olur. Buradan da tüm detayları öğrenebilirsiniz.
2 aylık borsa, finans haberciliği deneyimimde sıklıkla karşılaştığım kavram. Bankalar her gün teknik analizlerini yayınlayarak yatırımcılara neye yönelik yatırım yapmalarının faydalı olabileceği hakkında bilgilendirmektedir. Pek sevdiğim bir alan olduğunu söyleyemem borsanın.