bisiklet

Aslında tanım olarak üzerine söylenecek pek bir şey yoktur. Siz nereye çekerseniz oraya gider. Başlığı buraya bırakıp gitsem yeridir ama olmaz yazarsam yazarlığımı bileyim. (bkz: sözlük kuralları)

Biskünet, biskilet, pislet, velespit adı söyleyenin yaşına ve milletine göre değişmesine karşın genel tanımına göre iki tekerleği olan - tek tekerlisine unicycle, 3 tekerlisine tricycle- binicinin kas gücüyle hareket eden lakin genel tanımından çok daha fazlasına sahip olan, binildiği zaman insana kuş misali özgür (bkz: freedom) hissettiren mucizevi icat. (sırt çantasından sonraki)


(bkz: bisikletle tura çıkmak)
(bkz: uzun yol bisikletçiliği)
(bkz: bisikletli ulaşımın faideleri)
Doğaya sürüp yol kenarındaki meyve ağaçlarından 1-2 meyve koparıp uygun bir tepe, su kenarında deşarj olmanın en güzel yolu. Aynı zamanda sağlık için de birebir.
5 yaşından beri bindiğim vasıta. 3 kere büyük kaza geçirmiş olsam da hala çok severim kendisini.
ukde. Benim için tek tanımı budur; ilkokul 4 ve 5. sınıfta babam takdir al bana sormadan git al bisikleti demişti, 4. sınıfın ilk yarısı teşekkür alıp eve koşmuştum ama o bisiklet hiç alınmadı bana. kalabalık ve arabanın çok olduğu bir mahallede yaşamamızdan almıyorlardı, ya araba çarparsa sana ne yaparız demişti annem, çok ağlamıştım bisiklet için ama 30 yaşıma geldim hala içimde yaradır bisikletimin olmaması. Arada Adalar'a gidip biniyoruz arkadaşlar ile, o kadar hoşuma gidiyor ki.. duygulandım sözlük.
pandemi döneminde iyice popülerleşen binek. bir ara piyasada bisiklet bulunamıyordu neredeyse.