avrupa birliği

fi tarihinden beri aday ülke konumunda beklemekten imanımız gevredi. ayrıca kokoreç konusunda çok ayıp ediyorlar.
aslında 2. dünya savaşından sonra avrupa ülkelerinin kendi aralarında savaşmasını önlemek için kurulmuş birliktir. aynı zamanda sovyetlere karşı oluşturulmuş birliktir. ama asıl sebebi ilkidir. ilk maddelerinde haçlı birliği ibaresi yer alır. yunanistanın ab'ye alınmasını desteklememiz karşılığında yunanlıların da ab'ye girdikten sonra bizi destekleyeceği sözünü almıştık ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve bizi desteklemediler. lizbon antlaşmasıyla bu birliğin tadilatı yapılmıştır. (bkz: lizbon antlaşması)
yavaş yavaş çökmekte olan birliktir. yüzyıllarca birbirleriyle savaşmış ve kapalı kapılar ardında düşman ülkeleri bir birlikte tutmayı düşünmek gibi bir manyaklık yaptılar, ingiltere ilk çıkan oldu.
An itibariyle 28 üyesi olan, değerler birliği olarak da düşünebileceğimiz dünyanın en güçlü birliğidir. Ancak tüm kriterleri sağlamamasına rağmen birliğe dahil edilen Balkan ve Slav ülkelerin varlığı, ekonomisi Türkiye'den kötü olmasına rağmen birlikteki yerini koruyan Yunanistan'ın durumu gibi sebeplerle birliğin her şeyden önce bir kültür birliği olduğunu düşünmek mümkündür. Zaten Brüksel'deki AB Müzesi gezilirse her şey daha net anlaşılabilir. Gel gelelim Türkiye için bu bir vazgeçme sebebi olmamalıdır. Önemli olan insani değerleri yakalamak, demokratik kazanımları gerçekleştirmektir. Bunları AB'nin başkentinde, AB çalışan iki Türk genci olarak söylüyoruz. Naçizane fikrimizdir.
muhabbetinden sıkıldığım birlik, bence olmasa da olur türkler için, yani kendisi bir dağılma sürecinde, misal şimdi birlik kurmalı, ab'den de kapsamlı.
bizim de girmek için yıllardır çaba sarfettiğimiz, hâlâ kendi aralarında bile birlik olamamış sözde birliktir.
turkiye'nin kendisinden uzaklasirken şiö(sangay is birligi orgutu) ile kendisini kandirmamasi gereken orgut.
Turkiye olarak 100 liralik ihracatimizin 49 lirasini avrupa birligine,sadece 3 lirasini ise şiö'deki rusya ve çin'e yapiyoruz.bu duruma bakinca asya'ya fazla yakinlasip avrupa ile ipleri tamamen koparma,dusunmeden "yauw siz bizi almayin restine rest demek" risklidir.
Ancak avrupa birligi'ne uyum yasalari'nin da bu ulkeye ihanet oldugu,cok buyuk zararlar verdigi maalesef gercektir.Baska baslik altinda incelenebilir