auroville

hindistanda kurulmuş komün hayat felsefesinde bir yaşam alanı.
farklı kültürlerden, farklı inançlardan, farklı milletlerden her insanın bulunabileceği; yani ayrım gözetmeksizin, birlik ve barış içinde yaşamayı savunan; artık standartlaşmaya başlayan ve insanların ruhlarının kaybolduğu, savaşların olduğu bu düzenden sıyrılıp huzur ve barış içinde yeni bir yaşam amaçlayan ve kendilerinin söylemiyle " a dream " olarak tanımlanan bir alan.
güney hindistan'da,1968'de sri aurobindo ve annesinin (the mother) fikirleriyle kurulan bu bölgeye o dönemde 124 farklı ülkeden katılım olmuştur ve sıfırdan yeni bir bölge kurmayı amaçlamışlardır. ağaçlar dikmişler, yapılar inşa etmişler ve fikirlerini gerçekleştirmeye ve geliştirmeye başlamışlar.
auroville kurulduğu dönemde 50.000 kişi kapasiteli olarak düşünülmüştür;fakat şu an 49 milleten 2.500 kişi barındırmaktadır. bölgenin içinde ise barış alanı(auroville'in merkezinde yer alır, adı mathrimandir'dir ve şehrin ruhu olarak da adlandırılır. ayrıca bu bölgenin herhangi bir dini yoktur.), sanayi bölgesi, oturma alanı gibi yerler vardır.

ayrıca :
bir zamanlar bestami baskan (bkz: interrail köyü) nden bahsetmisti,boyle birseydi diye.