arapça

/ 2
Yaklaşık yarım milyar insanın konuştuğu, sami dil ailesinden olan ve dünyanın en zor dillerinden biridir.

müslümanlar kuranın arapça olmasından dolayı bu dile kutsiyet atfederler, müslüman olmayan araplar içinse sadece ana dildir.

her halükarda çok köklü ve güzel bir dildir. Öyle 1-2 yılda öğrenilecek bir dil kesinlikle değildir.
çok köklü olduğu doğru ancak güzellik konusu epeyce tartışılır.bana göre fonetiği inanılmaz kaba ve konuşanın gırtlak kanseri geçiriyormuş gibi sesler çıkarmasını sağlayan dildir.

bir de epey farklı lehçeleri vardır.mısırlı’nın konuştuğu arapçayı körfez ülkeleri ve magrep ülkeleri zor anlar.
yalovada istemsizce her gün duyduğum, köklü ve öğrenilmesi uzun zaman alan bir dildir. hiç bir estetiği yoktur.. yazılışında okunuşunda hayır yok konuşulmasında mı olacak.
islami değer sayılmasinin tek nedeni dini kaynak kitaplarının Arapça olmasından kaynaklanir, o yüzden hala günümüz medrese ve ya İslami ilimle ilgili eğitim verilen kurumlarda önce Arapça gramer olarak öğretilir ve eğitim öyle bi köklü başlarki size Arapçayi anlatan ilk kitap bile Arapçadir, önce tercüme edilen kısmından yardımla sonra zaten çözdüğünuz için yalın Arapça ile Arapça kaide ve kuralları öğrenirsiniz, gördüğünüz her Arapçayi değil eski dini kitaplari(hadis, tasavvuf, akait, kuran) türkçe okuyormuş gibi okurken bir yandan çevirecek kadar okuyabilirsiniz. Ne yazık ki günümüz Arapçasinda pek bi getirisi olmaz bunun. Sad story but sadaka fi rasul yani.
öğrenilmesi zor dillerdendir. alfabesi dünyadaki sayılı alfabelerden ve hatta en eski alfabelerdendir. (bkz: fenikelilerin alfabeyi bulması)
müslümanlar bu dile kutsiyet atfetmezler eden varsa yanlış yaptığını söylemek lazım.müslümanlar için dil kutsal değildir o dilde inen kitap kutsaldır.
Sanki biri kusarken konuşmaya çalışmışta arapça demışler gibi bir dil..
Karşınızdaki size karşı Arapça konuşuyorsa büyük ihtimalle küfür ediyordur.
istiklal caddesinde tüm mağaza, restoran, cafelerde görmeye başladığımız dil.
Arapça ülkelerin kendi aralarında da farklılık gösterdiği bir dil.
/ 2