antarktika

/ 2
Gezginlerin henüz kamp yapmadığını düşündüğüm ıssız kıta
sürüngenlerin yaşamadığı topraklar. tatlı su kaynaklarının da yüksek bir oranı burada bulunuyor.
"ben diyorum antartika sen diyorsun gel götüme mantar tıka" hece benzerliğinden ötürü laf sokma sözü
genelde Arjantin'in en güneydeki şehri olan Ushuaia dan kalkan gemilerle farklı tur seçenekleri seçerek kalkış yapabilirsiniz. 7-22 gün arasında seçenekleri bulunuyor ve bütçenize göre hareket edebilirsiniz.

min. 8-9 bin $
1959 da imzalanan antartika paktıyla hiçbir ülkeye ait olmayan ve ülkelerin sadece bilimsel araştırma amacıyla gidebildiği kıta. türkiye de birkaç yıl önce bir araştırma üssü kurmuş hatta ne diyelim hayırlı olsun.
Ayrı bir dünya ayrı bir ekosistem dönüyor Antarktika da bi himalayalar birde burası acayip cezbediyor beni
güney kutup bölgesi içine bulunan ortalama 1.6km derinlikte buzullarla kaplanmış kara parçasıdır. Bölge hakkında bir süredir araştırmalar yapıyorum. Şili ve Yeni Zellanda'dan 5-15k'lık turlar düzenleniyormuş. Adada sadece sahiller ve anlaşmalı birkaç üs gezilebiliyormuş. Kesinlikle kutup dairesinin merkezine giriş yasakmış. Çok ilginç değil mi dünya üzerinde bir yer var ve bu adaya çıkmak izne tabi aynı zamanda yasak. Acaba bir şeyler mi çevriliyor diye düşünüyor insan. Tabi buna 1935-45 dönemlerinde hitlerin buraya kurduğu söylenen üssün de etkisi yok değil. Yani burada gizli bir şeyler dönüyor ama uzunca bir süre gizli kalacakmış.
çocukluğumuzda antartika diye öğrendiğimiz kıtanın doğru adıdır. üzerinde ülke bulunmayan tek kıtadır ayrıca
her ülkenin ortak alanı olarak kabul edilmiş kıtadır. en çok penguenin yaşadığı yerdir
/ 2