altered carbon

2 şubat'ta yayınlanacak dev bütçeli netflix dizisi.

300 yıl sonraki gelecekte, insan bilincinin disklere kaydedilerek başka bir vücuda kolaylıkla aktarıldığı ve ölümün artık tarih olduğu bir dönemi anlatmaktadır.

trailer
başrolde robocop un 2014 versiyonundan, suicide squad ta rick flage hayat veren hatta the killingten de tanıdığımiz joel kinnamanin olduğu 2 şubatı dört gözle bekleten dizi.
ilk bölümü itibariyle genel görüşümü aktarayım.
---spoiler--
neredeyse bir sinema filmi kadar özenle hazırlanmış efektler, geleceği oldukça güzel aktarıyor fakat dizinin amacının bir cinayeti araştırmak kadar basite indirgenmesi beni olumsuz etkiliyor. hani akıl vermek gibi olmasında ben o kadar efekt kullanıp, o şekilde geleceği aktarsam izleyiciye konum muhtemelen insanlığın marsa taşınması, kolonileşmesi gibi şeyler olurdu.
oyunculuklar bence gayet güzel. oyuncu seçimi de öyle. ilk bölüm olduğu için çok erken yazıp ön yargılı olmak istemiyorum. izledikçe editlerim.
---spoiler---
bize ucundan gösterdiği kendi evrenin işleyişini biraz daha gösterip final planını biraz daha iyi yapsaydı efsane olacaktı sadece iyi olmayı seçti
ilk birkaç bölüm ağza bal çalan, potansiyelini değerlendirememiş vasat netflix dizisi.

--- spoiler --

kitabını okumadım. bu sebeple dizinin ne kadar kitap doğrultusunda gittiğini bilmiyorum. ben dizi bazında yorumlamak istiyorum.

ilk bölümlerdeki ışıklandırma, çekim açıları, dinamik kamera kullanımı gibi ayrıntılar diziye aşık olmama sebep olmuştu. özellikle cyberpunk ambiansını mükemmel yansıttıklarını düşünmüştüm. lakin kazın ayağının öyle olmadığı, bunların sadece reyting kaygısıyla yapılmış ufak bal çalmalar olduğu özellikle 3-4. bölümden sonra ortaya çıkmış oldu.

heyecan verici bir hikaye girişi yaptıktan sonra antagonist'in kız kardeş çıkması gibi bayağılıklarla olayın üçüncü sınıf aksiyon filmi senaryosuna dönmesi ve öyle sonlanması çok vasat hatta vasat altı olmuş.

poe dizide en beğendiğim karakter. özellikle edgar allan poe hayranı olarak göndermeler ve karakterin allan poe esintileriyle oluşturulmuş olması benden artı bir puan gitmesine sebep oldu.


-- / spoiler --
hala 2. sezonu gelmeyen, en ufak bir haber bile olmayan netflix dizisi.