aileyi otostopa ikna etmek

/ 8
Aileyi gezme fikrine alıştırma sürecinde "bölüm sonu canavarı" niteliğindeki aşamadır.

Bu kısmı atlatabilen dünyayı da gezerek bitirebilir.
aileye yalan söyleyip otostopa çıkmanın daha mantıklı bir alternatifidir. emek ister, emek harcamak istemiyorsanız (bkz: aileye otobüsle gidiyorum diyip otostop çekmek)
oğlum/ kızım biletini alalım güzel güzel git darlamasıyla başbaşa kalmanız garantidir.
sadece anneme söyleyebildiğim konudur,daha doğrusu ikna edebildiğim.başta sadece izmir-bursa-eskişehir arası otostop çektiğimi düşünüyordu sonra mardin'e gidince durum biraz değişti,otobüs bileti konuşulmaya başladı.babam duymasın aman diyelim.
(bkz: en son babalar duyar)
hiç öyle bir çabam olmadı. sadece gittiğim yerleri haber vermem yeterli oldu. annem istanbuldayken onu arayıp anne ben diyarbakırdayım diyebildim.
O kadar alıştılar ki babam şehir dışında çalışıyor "baba para gönder yanına geleceğim" diyorum "otostopla gel para cebinde kalsın oğlum" diyor
"kız başına ne yapacaksın yollarda", "biz sana güveniyoruz ama her yer sapık dolu" gibi şeyleri bolca duymama neden olan neredeyse imkansız bir eylemdir. o yüzden ikna etmeden sadece haber vermek en iyisi sanırım.
imkansız olmayan durumdur öncelikle kararlı olmakta fayda var istemeselerde yapın ama yaparken onların bilgileri olsun ve yaşadığınız güzellikleri güzel insanları anlatın kızsalarda anlatın yorulsanızda anlatın zamanla alışacaklardır babam yola çıkmama tamamen karşıyken simdi beraber çanta hazırlıyoruz aileyi otostopa ikna etmek bir yerde 6 saat otostop çekip gideceğin yere ulaşmak gibi zor olur sıkıntılı olur ama istediğin yere gidersin
hırlısı var hırsızı var söz öbeğini sürekli duyduran durumdur. Bak adamlar dünyayı otostopla geziyor, Otostop sandığınız kadar tehlikeli değil, zaten öyle herkese otostop çekmem vs denilse bile sonuç değişmiyor. Başına ne geleceğini bilemezsin...
en az 4 kişi yola çıktığımı anlatarak annemi ikna etmeyi başardım, tabii ki de 4 kişi yola 2 kere çıktım 6 aylık otostop hayatım boyunca. 2 aydır aralıksız ülkenin çeşitli yerlerine seyehat halindeyim, birkaç kere tek çıktığımı anneme söylemez olsaydım ki izmirden istanbula tek atmama rağmen annem yaklaşık 50 kere beni aradı, beni alan adam bak şimdi annen arayacak diyordu ve annem arıyordu dhdkdjd. demem o ki otostopa ailenizi alıştırın ama tek çıktığınızı bilmesinler.
hiç zor olmadı. belkide çocukluğundan beri başka insanları yolda zaten aramıza alan babam belkide insanların iyiliğine inanan annem sayesinde. emin değilim ama bende ilk otostop a çıkacağımı söylemek için sadece bir gün dayanabildim. sonraki gün çıkacağım yolu aileme söyledim gün geldiğinde "ee otobüsün saat kaçta" dediler, "otobüsle gitmiyorum" dedim. "arabamı kiraladınız" diye sordular, "hayır" dedim iyice köşeye sıkışmıştım. "ee o zaman nasıl gideceksiniz" sorusuna "otostop" dedim, ikisininde kısa süreli şoku sonrasında "iyice delirdin sen, başına bir iş gelsinde gör" demesiyle canım beddualarını alıp gittim. döndüğümde anlattığım olaylar sonunda artık yadırgamıyorlarda :)

ama tabikide tedbiri elden bırakmayın.
/ 8