ahmet ümit

Genelde polisiye tarz romanı yazan yazar. Hepsini çok severek okudum. İlk olarak okuduğum istanbul hatırası kitabında hem güzel bir polisiye hem de istanbul tarihi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
eskiden kendisiyle istiklal'de bol bol rastlaşırdık. şimdi ne istiklal eskisi gibi ne de benim oralara yolum düşüyor.
kendisini ilk defa askerdeyken okuduğum sultanı öldürmek romanıyla tanıdım. polisiye kısmının zayıf kaldığı bu romanda tarihi ve psikolojik öğeler kendisinin diğer kitaplarını okumamı sağladı.
bab-ı esrar,patasana,istanbul hatırası,sis ve gece derken sevdiğimiz bi abimiz oldu .
Türk polisiye denildiğinde akla gelen isimlerin başında gelir kendisi.
katilin kim olduğunu her zaman bulabildiğim romanların yazarı. komiser nevzat'ın maceralarını yazan yazar. Pera palas otelinde agatha christie'ye komşu ahmet ümit odası vardır.
Türk polisiye tarzında kendine has anlatımı ile balat mekanını mesken edinmiş başarılı yazardır.
polisiye romanın türkiyedeki öncüsüdür. 1960 gaziantep doğumludur. kitaplarının sonunda genelde verdiğiniz tepkiler oha, yok artık, ebesinin.. gibi olur sizi şaşırtır. ahmet ümit okumaya 3 sene önce istanbul hatırası ile başladım o zamandan beri sadece ahmet ümit okumaktayım.
bivido üzerinden daha fazla tanıma imkanı bulduğum polisiye roman yazarı. birkaç romanına denk gelip okumuştum. ancak asıl kitaplarını keşfedememişim. kitap, dizi, film sözlüğü bivido'dan aydınlandım.
kavim ve patasana en sevdiğim eserleridir. bana göre patasana yazdığı kitaplar arasında en iyisi!
ayrıca zamanında şu cümlesini de kaydetmişim bir köşeye,
"Ne önemi var ki hayat, yaşadıklarımızdan çok hayal ettiklerimiz değil mi zaten?"
Kalemini pek bi sevdiğim yazar. Patasana, kırlangıç çığlığı, aşk köpekliktir ve insan ruhunun haritası kitaplarına bayıldığım kişidir.