adana kebap

adanaya özgü yassı demir şişlerin etrafına sarılarak yapılan kebap türüdür.
malzeme ve tarifi şu şekildedir;
-yarım kilo kuzu eti
-100 150 gram kuzu kuyruk yağı
-100 150 gram kırmızı tatlı maraş biberi
-kırmızı toz biber
-tuz

et ve kuyruk yağı zırhla çekilir.sonra zırhla çekilen kırmızı biber,toz biber ve tuz eklenir.zırhla biraz daha çekilip dolaba beklemeye konulur.12 saat dinlendikten sonra adana kebap şişlerine saplanır.bu saplama işinde kimisi karbonatlı su kullanır.kimi ustanın da özel sırları olduğu söylenir.

püf nokta:şişe saplama yapılırken şiş üstünde mümkün olduğunca ince bir tabak kıyma olması gerekmektedir.aksi takdirde etler mangala düşecektir.
Yoldayken en çok arzuladığım yemektir. Resmen hayalini kurarım, ülkeye döndüğümde ilk yediğim ve çifter çifter sipariş verdiğim adana kebabın yerini kalbimde hiç bir şey tutamaz
lahmacunun içine konarak dürüm yapılan çeşidine diyarbakır'da çılgın denen, adana dışında başka şehirlerde yapılanı adana'da yapılanla aynı lezzeti vermeyen kebap çeşidi.
en güzelini adana'da değil kuşadası'nda yediğim yiyecek.
iyisini ve mide bozmayanını bulmanın zor olduğu kebap türüdür. kıyma şeklinde olduğundan, art niyetli esnaf içerisine sırf kuyruk yağı, biber ve soğan basarak, minimum etle önünüze getirir, sonrası bozuk bir motor.