abant tabiat parkı

Abant Tabiat Parkı abartısız belki 100 kere gittiğimiz enfes bir ormanın içinde yer alan parktır. Sözlüğe fayda sağlaması açışından içinde yapılabilecek 10 aktiviteyi sıralamak gerekirse (ki bunlar bizimki hariç bloglarda malesef yazmayan türden):
1. Parkın girişinde sağda bulunan müzede Abant'ın çevresinde yaşayan hayvanların heykellerini (balmumundan) ziyaret edebilirsiniz. Içeride ayı, geyik, tilki heykeli de vardır.
2. Parkın her yerinde köylüler atlarıyla sizi beklemektedir. Faytona değil ama ata binip mutlulukla göl etrafını gezebilirsiniz.
3. Girişte sağda yer alan kütük evde yöresel ürünler satan köylülerden Bolu'ya özel kızılcık tarhanası, mudurnu saray helvası ve Abant'a özel bazı şifalı bitkilerden alabilirsiniz.
4. Yolunuz buraya kışın düşerse (göl Nisana kadar genelde buzla kaplıdır) kızak, lastik gibi kayma ekipmanları kiralayıp eğlenebilirsiniz.
5. Otel ve kafeler bisiklet kiralamaktadır. Bisikletle gölün etrafını gezebilirsiniz.
6. Yürüyerek de gölün etrafını gezebilirsiniz. Tabii vaktiniz olması lazım. Şayet yaklaşık 4 saat sürüyor.
7. Balıkçılar için hazırlanan özel iskelelerde balık tutabilirsiniz.
8. Harika bir kamp macerası yaşayabilirsiniz. Gölde kampçıların kullanabileceği ücretsiz tuvalet vb. şeyler mevcut.
9. Eğer göle arabanızla geliyorsanız yol boyunca dizili karşılıklı kafelerden birinde serpme kahvaltı yapabilirsiniz. Ki Abant Su Fabrikasının da üzerine kurulu olduğu Abant'ı besleyen derelerin etrafında yer alan bu tesisler son derece keyifli vakit geçirebileceğiniz bahçelere sahiptir. Reklam olmaması için favorilerimizi yazmıyoruz.
10. Gölün üst tarafına çıkan bir yol vardır. Bu yoldan harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ormanda yürüyüş yapabilirsiniz. Göl kenarında bulunan kafelerde çay içebilirsiniz (ki manzaranızda ördek, nilüfer ve keskin gözlere sahipseniz balıklarda olacaktır). Ayrıca her yeri piknik masası olan ve yer yer bacalarda bulunan göl etrafında keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Son bir not: Bu harika doğal güzelliğe gelirseniz, lütfen ona çok iyi bakın.
Gerçek manada arka kapiya sahip bir parktır ve bu kapıdan giriş ücretsizdir. Ha para ödemeden değerini bilmeyen bir millet olduğumuzdan sizleri Bolu yönünden ücretli kapıdan girerek, bu güzelliğin keyfini çıkarmaya davet ediyorum.
en son 10 yıl kadar önce bir kez yazın bir kez de kışın gittiğim tabiat harikası bir yer. Yaz mevsiminde gittiğimde bir köylü amcanın yayla evinde kalmıştık, ben çocuk halimle o kadar üşüdüğümü ömrüm boyunca hatırlamıyorum -tekrar ediyorum yaz ortasıydı- Kışın zaten lastik üzerinde kaymaktan başka bir şey yapmaya çok vakit bulamamıştık. Şu an nasıldır eskisi gibi güzel duruyor mu etrafında yeni yapılar yapıldı mı bilmiyorum ama kısa zamanda tekrar gidebilirim umarım. Bir de at kaçırmıştı onu burada anlatmak istemiyorum!