8 şubat 2021 whatsapp gizlilik ilkesi değişimi

/ 2
whatsapp yazışmalarınızın ve fotoğraflarınızın facebook ile paylaşılacağını açıkça duyurdu. "özel hayatınıza saygılı olmak DNA'mızda var" derken biz bunları başkalarıyla paylaşmayız ama size doğru reklamları göstermek için aile üyemiz olan facebook'la paylaşırız dediler. zaten bildiğimiz ancak dillendirilmeyen bir gerçeği kullanım politikasına ekleyiverdiler. özel yazışmalarının bu şekilde kullanılmasını istemeyen pek çok kişi alternatif chat programlarına başvuracaktır.

(bkz: great hack)
tam eski sevgiliye bahane günü değil mi
joined Telegram gülüm
Zaten farkına varmadan birçok uygulamada kişisel verilerimizi paylaşıyoruz. Ancak bu sefer göstere göstere olması çok tepki çekti diye düşünüyorum. Çoğunluk kullanmaya devam edecektir.
donumuzu isteseler mecburen kabul edeceğiz. Tekelleşmenin daniskası olan durumlarda sana yeni sözleşme de imzalatır, aklını da alır. Bastım onayı geçtim.
Esasen hukuksal hiçbir geçerliliği olmayan onay talebidir. Ülke olarak küresel anlamda yeterli etkimizin olmadığını gösteren bir hamledir. Sanal dünyadaki tekelleşmenin daha net anlaşılmasını da sağlamıştır ayrıca.
turkcell (bip) veya herhangi diğer benzeri uygulama yöneticilerin ileri sürdüğü pazarlama olayı olduğunu ön gördüğüm gelişmedir. Değişen herhangi birşey olmasa bile, binlerce şey değişmiş gibi davranılması olayıdır.

msn geri gelse keşke dedirten bir olaydır da aynı zamanda.
senelerdir zaten yazdığımız her kelimeye karşılık reklam çıkartan google, kişisel verilere en çok erişimi olan facebook sonrası gereksiz yere endişelendiğimiz durum. whatsapp'dan korkan, facebook, instagram hesaplarını da tamamen silmeli.

arkadaş grubumla konuştuğum her konuya ilişkin instagram hikaye reklamı çıkıyordu zaten çok daha önce.

bu vesile ile telegram ve signal gibi alternatif uygulamalara kavimelr göçü başlamıştır. telegram'a öncelik verilse de, kullanım anlamında güzel özellikleri var, ancak güvenlik zaafiyeti onlarda da var.

open source olması sebebiyle şu an en güvenlisi signal görünüyor.
/ 2