30 mayıs 2018 icloud rezaleti

icloud.com üzerindeki verilerimin bir anda buhar olması. maalesef uzun ama detaylı olarak anlattım.

Mart ayı sonunda evimden çalınan kişisel ve iş amaçlı kullandığım Apple Macbook Pro bilgisayarımın içerisinde yaklaşık 100gb verim vardı (iCloud Drive masaüstü senkronizasyonu açıktı). Verilerin yedeğinin olduğu harici disk de çalındığı için verilerin sadece iCloud Drive üzerinde kalmıştı.

Polis, olay yeri inceleme, kamera kayıtları vs derken bi hafta geçti aradan. Verilerimin icloud üzerinde olduğunu düşünerek hiç dert etmedim. icloud.com’a girdim iCloud Drive kısmına geldim ve gördüğüm şey “iCloud Drive’ınız boş” yazısı oldu. 30 mayıs 2018 icloud rezaleti - mus-aim1h

Ancak bi gariplik vardı. Sağ alt tarafta 0 öğe yazıyor ama kullanılabilir alan 107.62GB gözüküyordu. iCloud drive boş ama bişeyler yer kaplıyordu. Ayarlar kısmına girdim ve orada da verilerimin kapladığı yeri görüyordum. Ama verilerden eser yok. 30 mayıs 2018 icloud rezaleti - mus-Jz7CG

iCloud üzerinde bir dosyayı sildiğinizde hemen kaybolmaz bilenler bilir. Belli bir süre sanırım 30gün tam emin değilim. Neyse dosya geri yükleye girdim orada da hiçbir şey gözükmüyordu. 30 mayıs 2018 icloud rezaleti - mus-k2Oia

Apple desteği aradım durumu anlattım. Benim kontrol ettiğim dosya geri yüklemeyi kontrol ettirdiler. Baktılar dosyalar gerçekten kayıp biz sizi kıdemli departmana aktaralım onların yetkisi geniş vs dediler. Kıdemli departmandan bi hanımefendiye bağlandım o da aynı kontrolleri yaptı, durum karşısında baya şaşırdı belli ki hiç yaşanmamış. Neyse kontroller sonrası durumu mühendislik departmanına aktaracağım diye belirtti ve onlardan dönüş beklememi söyledi.

Aradan 3-4 gün geçti ve beni aradılar, mühendislik departmanından cevap geldi sizden ekran görüntüsü istiyorlar dedi. Yukarıda attığım ekran görüntülerini yolladım. Tekrar döneceğiz dediler. Dönmediler.
Tekrar apple destek birimini aradım ve durumu baştan anlattım. Yeniden kıdemli departmana bağladılar, yeni bir temsilci ile görüştüm. Aynı kontroller yapıldı ve mühendislik departmanına aktaracağız bizden dönüş bekleyin dendi. Bu paragrafta anlattığım olay 2 kere yaşandı.

Tekrar apple desteği aradım yukardakileri yaşadım yine vs. Bana geri döndüler, verilerinizi kurtardık kontrol edelim birlikte dediler. Araç kullanıyordum ve yanımda tablet yada pc yoktu. (iphone harici bir telefondan icloud.com yada icloud drive a erişemiyorsunuz) Akşam 5-6 gibi eve geçicem o zaman kontrol edebilirim dedim, o zaman sizi akşam arayalım kontörlünü sağlayalım dediler. Akşam evde verilerimi kontrol ettiğimde durumun değişmediğini gördüm ve her görüştüğüm temsilcinin bana verdiği dahili numarasından ona ulaşmaya çalıştım. (ilk görüştüğüm hanımefendi bana yanlış numara vermiş ona hiç ulaşamamıştım) bir bant kaydı şu anda müsait olmadığını ve mesaj bırakmamı söyledi. Mesaj bırakmadım sonra yeniden ararım diye. Ertesi gün yeniden aradım yine müsait değil bant kaydı çıktı. Bu sefer mesaj bıraktım kim olduğumu ve sorunumu anlattım kısaca. Bir hafta bekledim geri dönüş olmadı.

Tekrar apple desteği aradım.. herşeyi en baştan anlattım, defalarca yeniden anlatıp başka temsilciler ile görüşmekten sıkıldığımı da özellikle belirttim. Yine kontroller yapıldı ve iş yine mühendislik departmanına sevk edildi.

Biraz önce beni aradılar(30 Mayıs 2018). Verilerimin kurtarılamayacağını söylediler. Daha önce kurtardık dediniz o neydi dedim. Mühendislik departmanı veri kurtarma işlemini yapmıştır ancak gizlilik gereği ne kadar verinin kurtarıldığını göremezler dedi. Yani kurtarma işleminde kurtarılan dosya 0 dedi. Ve verileri bir cihazınızdan silmişsinizdir o yüzden veriler gitmiştir dedi. Peki dosyaları sildiysem neden “dosyaları geri yükle” kısmında hiçbir veri gözükmüyor dedim. Bilmiyorum mühendislik departmanı bu konuda bize bir açıklama yapmadı dedi. Ücret ödediğim bir cloud servisinde verilerim aniden kayboluyor ve bir açıklama yapamıyorsunuz dedim. Haklısınız ancak durum böyle dedi. Konuşma kayıtlarının ne kadar süre ile tutulduğunu sordum, sürekli tutuluyor dedi.
Şonuç olarak yaklaşık 100gb verim icloud.com üzerinde buhar olup uçtu. İçerisinde yıllardır titizlikle arşivlediğim fotoğraf ve videolarım, şirkete ve çevreme yaptığım tüm tasarımlara ait çalışma dosyaları vardı.
30 mayıs 2018 icloud rezaleti - mus-aim1h30 mayıs 2018 icloud rezaleti - mus-Jz7CG30 mayıs 2018 icloud rezaleti - mus-k2Oia
Geçtiğimiz yıl benzer şekilde bir hadise yaşamıştım. Apple'da öyle şey olmaz bu senin sarışınlığın demişti çok bilmişler. Bir gün herkes bir mağduriyet yaşayıncaya dek, en iyisi apple hee aynen