30 ağustos zafer bayramı

30 ağustos 1922'de dumlupınar'da mustafa kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan büyük taarruz'u anmak için türkiye cumhuriyeti ve kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde her yıl 30 ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır.
Yegâne Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Türk milletinin son destanını yazan, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan ve bize bu kutlu zaferi armağan eden aziz şehitlerimize ve gazilerimize sonsuz sevgi, saygı ve minnet ile.
30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da ulu önder mustafa kemal paşa’nın önderliğinde ve büyük Türk milletinin azmiyle zaferle sonuçlanan büyük taarruz'u anmak için kutlanan ulusal bayramdır.

Temsili olan bu günde; Gazi paşa ve arkadaşları, gizlilikle yürüttüğü ve uygulamaya koyduğu saldırıyla işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmuş, yunan’ı denize dökmüştür.

Büyük taarruz, Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece afyon'da başlamış sonrasında Yunan orduları izmir'e kadar takip edilmiş ve oranın da kurtulmasıyla 9 Eylül 1922 tarihinde sona ermiştir.

Kutlu ve mutlu olsun!