29 ekim cumhuriyet bayramı

/ 2
Atamızın armağanı en kıymetli mirasımız, cumhuriyetimizin doğum günü.
29 ekim 1923’de türklerin başına gelmiş en iyi şey
türkiye cumhuriyeti devletinin yani ülkemizin resmi kuruluş yıl dönümü.bütün binalarda al bayrağımızı görmek mümkündür bu günde.insanın içinden başkoymuşum türkiyemin yoluna söyleyesi geçer.hafiften mırıldanır da.
şöyle bakın dınıv dınınınv dıv dınınıvvv dıv dınınıvvvv diye baslarsınız ve baaşşkymusuumm turkiyemin yolunaaa
en özel günlerden. babadan oğula, nesilden nesile kutlamak dileğiyle. herkesin cumhuriyet bayramı kutlu olsun.
sarı saçlı mavi gözlü hafif sıyırık bir adamın zorlu şartlar altında öylesine büyük bir sorumluluk alarak yaptığı büyük çılgınlığın ardından gelen zafer
Cumhuriyetimizin 94.yılı kutlu olsun. Atatürk ve tüm silah arkadaşlarının yurdu uçmağ olsun.
Pazartesi günüdür ve türkiye cumhuriyeti’nin en önemli ilk pazartesisidir . Kutlu olsun.
başta gazi mustafa kemal atatürk olmak üzere, bizlere bugün, istediğimiz gibi yaşama hürriyetini veren, sıcacık yataklarımızda gönül rahatlığıyla uyumamızı sağlayan, hepsinden önemlisi kendinden başka dostu olmayan şu öksüz ırkıma, her karış toprağı kanla alınmış vatan toprağını emanet eden şehitlerimize gazilerimize bir kez daha şükranlarımızı,minnetlerimizi sunuyoruz.
cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. .
Cumhuriyetimizin 95. yılı kutlu olsun.

Başta Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bizi bu aydınlık, egemen, bağımsız günlere getiren tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. Sizi unutmayacağız. En değerli mirasınızı canımız pahasına koruyacağız.
türkiye büyük millet meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü türkiye'de ve kuzey kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır

Ülke, 1 kasım 1922 tarihinde saltanatın kaldırılmasının ardından meclis hükümeti ile yönetilmekteydi.

27 Ekim 1923'te İcra Vekilleri Heyeti'nin istifası ve yerine meclisin güvenini kazanacak yeni bir kabinenin kurulamaması üzerine mustafa kemal atatürk, yönetim biçiminin Cumhuriyet olması için ismet inönü ile birlikte bir kanun değişikliği tasarısı hazırlayarak 29 Ekim 1923'te Meclis'e sundu. Tasarı, Yine aynı gün mecliste kabul edildi ve böylece cumhuriyet ilan edilmiş oldu.
/ 2