23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

23 nisan millî bayramı, hâkimiyet-i milliye bayramı, çocuk bayramı adında üç ayrı bayramın birleşmesi ile ortaya çıkmış (eskiden) neşe içinde kutlanan milli bayramımızdır. şimdilerde malum kesim için maalesef ki sadece bir günlük tatili ifade ediyor.

bu güzide bayramımızın anlamını yitirtmek isteyenlerin aslında en büyük acısı, 23 nisan’ın kutlanma amaçlarından birinin 'egemenliğin padişahtan alınıp halka verilmesinden' kaynaklanıyor.
ulusal bayramlar arasında ince düşünülerek çocuklara verilmiş, çocukken beni bu yüzden çok mutlu eden, egemenliğin tek kişiden alınarak halka verildiği bayramdır.
23 nisan 1924’de atatürk‘ün kararıyla bayram olarak kutlanılmaya başlanılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2019 yılında 95. kez kutlanılmaktadır.

Kutlu olsun, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bugünü, yarını, her günü!
Egemenliği koruyamayan hanedandan egemenliğin alınıp halka verilmesinin bayramı bugün. Bu bayramın önemini, anlamını her geçen gün daha da iyi anlıyoruz. Kutlu olsun.
kutlu olsun, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bugünü, yarını, her günü
1923'te türkiye büyük millet meclisi'nin açılmasıyla birlikte mustafa kemal atatürk'ün çocuklara armağan ettiği gün/bayramdır. dünyada devlet eliyle çocuklara armağan edilmiş tek bayramdır.
Egemenliğin ulusun iradesine teslim edilmesinin ilk adımı olan Büyük Millet Meclisi'nin açılışının ve bu mutluluğun çocuklarla taçlandırılışının günü. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
içindeki çocuğu hiç öldürmeyenlerin ve her ne olursa olsun ulusal egemenliğe inananların bayramıdır. kutlu olsun.