yapay zeka

düşünen teknoloji anlamına gelir. son dönemlerde sürekli tehlikeli olacağı yönünde haberler çıkmaktadır.
Çocukken anneme sarılıp hıçkıra hıçkıra ağlayarak izlediğim , başrolünü haley joel osment ve jude law'ın paylaştığı, Steven Spielberg'in yönetmenliğini üstlendiği bilim kurgu filmidir.
(bkz: artificial intelligence)
geliştirilen yapay zekalar tıp alanında, teşhis ve tedavide doktorlara göre daha üstün başarılar sağlamakta. Bogazici üniversitesi profesörü cem say takip edilmelidir.
facebook katkılarıyla oluşturulan iki yapay zekanın kendi aralarında bir dil geliştirdiğini ve bu dil ile iletişim kurmaya başladıklarını gören bilim insanlarının çareyi, yapay zekaların fişini çekmekte bulduklarını biliyor muydunuz?
facebook'un aylık milyon dolarlık geliri olan yöneticilerinden Martinez Abi'mizin ada satın alıp, adaya yerleşmesine ve adayı silahlarla donatmasına sebep olan insan ürünü.
milyon dolarlar, katlar arabalar, o lezzetli biftek ve altın saatler...
Ulen adam; ne biliyorsun da biz bilmiyoruz.

yapay zekayı sadece böyle görmenin yanında; endüstri 4.0 olarakta görmek ve yormak lazım.
Yakın gelecekte önce insan gücü iş istihdamını, sonra da insanlığı bitirecek olan yegâne teknoloji
henüz son kullanıcı olan bizlere ulaşmış bir yapa zeka örneği bulunmamaktadır. piyasada tamamen bir pazarlama taktiği olarak sunulan yapay zeka telefon, web sitesi, uygulama vb meselelerde kullanılan mantığın adı makine öğrenmedir. yazılımcının, yazılıma o yeteneği kazandırması sonrasında ise çok fazla veri ile yazılımın sadece o yetenekte kendisini geliştirmek üzere veritabanını doldurması üzerine kuruludur.