uzungöl

trabzon'un çaykara ilçesine bağlı lokasyon. ne yazık ki arap turistlerin ilgisini çekmek için çirkin yapılaşmayla mahvedilmiş. gidip görünce tahrip edilen doğa karşısında dilim tutuldu. ortamda ağaçtan çok arapça tabela var.
Otel ve pansiyonla doğanın, kartpostallık görüntünün ağzına sıçılan güzelim yer.
Paraya tapan bir milletin düşeceği içler acısı bir durum.bu yüzden üzülmemek lazım
'eskiden' mükemmel doğası olan , artık türkçe tabelanın bile bulunmadığı arap mekanı
fotoğraflarını ilk gördüğümde vurulduğum, kış mevsiminde gidip çoğu kişiden farklı bir gözle görme şansını yakaladığım doğa harikası yer.
suudi arabistan’ ın isgal ettiği topraklardan olmustur. en kısa zamanda milli marşlarını yazmalı ve bayrağı göklere çıkarmaliı, dalgalandırmalıdır.

ulu kralımız aziz binti sah huseini abdel hamdullah bin usame önderliğinde bir ihtiyarlar heyeti oluşturulmalıdır
ha uşağum ?

* vatan topraklarını sevdiğini düşündüğüm karadenizliler tarafindan lime lime satılan araba peşkeş çekilen eski cennet.
Yolu düşenlerin kartpostallarda gördüğü caminin girişini karşısına alıp sağından yukarı giden ince yolu takip etmeleri halinde, yükseklerden uzungöl manzarası ile güzelce bir mıhlama yemeleri mümkündür.
civarında bulunan araçların yüzde yetmişi kiralık araç ve bu kiralık araçların yüzde altmış dokuzu arap turist.

doğa katlediliyor ve kirletiliyor. zira ben gittiğimde göl leş gibiydi.
sultanbeyli göletle arasında ki tek fark etrafında ki ağaçlar. yoksa giden insanlar, göle bakım, gezmeye giden insanlar(birinde araplar var birinde suriyeli) hep aynı.
2 sene önce gidip büyüsünün hala üzerimde olduğu mekandır. tepeden görmediğim için pişmanlığım sürmektedir.
memleketime dair üzüldüğüm yegane unsurlardan biridir. onbeş yıl önce çocukken gittiğimde şu an beton olan yerlerin çimenlik olduğunu ve çimenlerin üstünde top oynadığımı gayet net hatırlıyorum. birkaç tane balık ve yöresel yemekler yapan küçük işletme vardı. en son gittiğimdeki manzara beni gerçekten üzdü. nargile kafeye bile rastladım. turizmi yeşille birleştirememişler ne yazık ki. o çocukken gittiğim tadı alamadığım için de fazla kalmadım. şu anda gitmeye çok hevesli değilim.
tepeden görmek için yıllar sonra tekrar kapısını çalacağım yer