umut sarıkaya

1980 divriği doğumlu ve tespitleriyle sürekli "ulan aynen ya" dedirten karikatürist.
günümüz karikatüristleri arasında tek başına dergi çıkartabilen muazzam kişi, çıkış tarihleri çemçük ağıza ne zaman eserse o zaman olduğu için daimi beklemede bırakan kişi. diğer karikatüristlere nazaran biraz daha topluma yönelik tespitlerini mizahıyla harmanlayarak sunduğu için zaman zaman karşılaşıldığında naber lan diye selam veresi gelebiliyor insanın ve tabii bu kimi kişilerce bayağı sevilmesini sağlıyor.

itü gemi inşaat mezunuydu sanırım zaten karikatürlerinde de itü izlerini görülebilir. sevgiler babaeren.
Ayda bir çıkacak dediği dergiyi yılda bir çıkaran koca yürekli zırtlan
türkiye de nadir bulunan çizerlerdendir. türkiyeyi ve dünyayı güzel analizleriyle çizer çizdiği bir kaç yıl sonra vuku bulur. kral zırtlan mizah dolu bir adamdır.

eğer bunu okursa selam yazması yeterlidir. zırtlan yürekli çemçük
karikatürleriyle olduğu kadar yazdığı hikayelerle de göz dolduran yetenekli şahsiyettir. yıllarca orada burada, uykusuzda karikatürlerini görerek takip etmeye çalıştıktan sonra naber dergi'yi çıkararak sevenlerine adı gibi umut, gözlerimizi büfe yollarında çürütmemize sebep olmuştur. o kadar iyidir ki yıllar içinde günlük konuşmalarıma bile etki etmiş, arkadaş ortamında sürekli adı anılır hale gelmiştir.
marx'lı, lenin'li, bakunin'li bazen de türk sollu karikatürleri bir başkadır.
her husky köpeği ile karşılaştığımda şirincecik hayvanların gözlerinden "kem kem" diye dalgalar saçıldığını görmeme, "gözün götüme haski" dememe sebeptir.
eserlerini "benim de söyleyeceklerim var" ve "işimdeyim gücümdeyim" adlı kitaplarda toplamış; akıllarda mutsuzluğun tanımıyla yer etmiş karikatürist.