uçmakdere

Uçmak dere Trakya bölgesinde bulunan kumbağ'dan sonra enfes virajları ve manzaraları olan yamaç paraşütünün yapıldığı Rakım 924 metre yüksekliğinde Marmara denizine tepeden bakabileceğiniz huzur veren bir yer . Köy içinde şarap yapan dükkanlar eski rum evleri bulunuyor kahvaltıları güzeldir. Ormanları temiz havası ve uçmakdere virajlarında motorsiklet, bisiklet kullanmak için gelen insanlar bulunur. 1 gece kamp yapıp sabahladıgımda gökyüzüne uçmakdereden daha bir başka bakıyorsunuz. Geceleyin manzarayı ve denizi izlemek harikadir Trakya bölgesinin ter tetemiz kalmış yerlerinden biridir. Yamaç paraşütü yapanları izlemek ayrı bir zevktir. Keza bölge karayolu olarak ta avantajlıdır. İstanbul- Tekirdağ -İpsala (gümrük kapısı ) bölgesine yakın bulunuyor. Otostopçular ve gezginler içinde güzel görülmesi gereken bir bölge.
En güzel tırmanış antremanı rotalarından biridir, bütün bisikletçilere tavsiye ederim.
Güzel bir yürüyüş rotasına sahip olan alandır.

Uçmakdere'de günü birlik yürüyüşler, kamp faaliyetleri ve yamaç paraşütü yapabilirsiniz.
tekirdağ şarköy'de yer alan uçmak dere paraşüt sporcularının göz bebeği niteliğindedir.
motosiklet gruplarının bahar gelmesi ile geziler düzenlemeye başladığı rotadır. arabayla gidilse de o yolların keyfi enduro motorlar ile daha keyifli olmaktadır. adı gibi uçurum kenarı virajlı, nefis manzaraya sahiptir.
lise yıllarımda yapılan bir yarışmada dereceye girerek yamaç paraşütü ile ödüllendirilmiştim. uçmakdere'de yaptığımız bu adrenalin dolu aktivite, küçük yaşlarda deneyimleme fırsatı bulabilmem ve adrenalini seviyor olmam sebebiyle ömürlük unutulmaz hatıralarım kategorisine girebilmiştir.