türklerin göçebe olması

Bir yerimiz de duramamışız oradan oraya gezmişiz tarihimize bakınca bu kadar gezginin otostopçunun olması bu coğrafya da çok da garibime gitmiyor. Genlerimize kodlanmış bence.
Yıllar öncesinde yerimizde duramamışız ki şimdi duralım. Durmayalım arkadaş ya! Zaten dünyada göçebeyiz bari bulunduğumuz yerde değişiklik yapalım göçebe yaşayalım keşfedelim gezelim yeni yerlere yeni ufuklara yelken açalım. Bir göçebe olarak ben halimden memnunum siz de göç edin en huzurlu yerlere...
uygurlardan sonra sekteye uğramışsa da genlerimize işlemiş durumdur.
Bulundukları ortamın verimsiz olması ve geçimlerini hayvancılıktan kazanmalarından dolayı mecbur kaldıklarını söylesek daha doğru olur.
şartlar her dönemde bizi tatmin etmeyecek duruma gelmiş ki yerimizde duramaz halde, daima yollara düşmüşüz.
resmi tarih tarafından yıllarca biz yutturulan yanlış bilgi. öncelikle türkler göçebe değildir. tarih boyunca türklerin büyük şehirlerde yaşadığı bilinmektedir. bunun en büyük örneği semerkand şehridir. diğer "yerleşik" toplululuklardan en büyük farklı betonarme yapıya geçmememizdir.
bir kaç gün üst üste dışarı çıkınca babaanem "her gün götünüzü gezdirecek bir yer buluyorsunuz maşallah" derdi. bizimkiler de her gün bir yer bulmuşlar gezdiriyorlar, oh iyi de yapmışlar. belki çok zorlanırdık, çok da iyi standartlarda yaşamaya bilirdik ama keşke göçebe kalmaya devam etseydik. taşa, toprağa, eşyaya bağlanmamak ruhumuza iyi gelirdi diye düşünüyorum.