türkiye'de islam'dan ateizme geçen nesil

türkiye'de yetişen yeni neslin içinde bulunduğu durumdur. genç nesile bir dine insanın neden ihtiyacı olduğunu anlatamayan bireyler ve devletlerde görülen durumdur. (bkz: oxford üniversitesi)'nde yapılan münazara maçında diğer ülke gençlerinin bu olayları nasıl tartıştıkları ve savunduklarını görebiliriz. genç sayılabilecek Aljezeraa muhabiri (bkz: mehdi hasan)'nın islamı yorumlama biçimi hakkında münazara videosu
gençlerimiz arayış içerisinde.daha fazla sorgulayan soru soran bir nesil geliyor.cevapları bulmak mı yoksa cevabı olmayan soruları sormak mı mesele?metafor yapmak gerekirse; herkesin bu hayatta birbirinden farklı düğümü olan ipleri vardır.bunu çözebilmek düz bir hat,oluşturmak ister.soru şu: bu düğüm nasıl çözülecek?başkarı çözdükleri düğümleri size göstermek isteyecek ama yöntemleri doğru olacak mı?bunu kendimize sorup kimi, neyi referans almamız gerektiğini düşünmeliyiz?
özellikle siyasal koşullar yüzünden ve türkiyedeki islamcıların dini doğru anlatmak yerine, dinin doğrularını konuşmak yerine insanların aklıyla dalga geçmesi sebebiyle oluşan durumdur.
Ateizme geçmek lafı biraz yanlış olmuş. Çünkü ateizm kurallari olan bir ideoloji, akım veya geçilebilecek bir rutin değildir. Yukarıda yazılanlar gibi siyasete tepki yada isyanlar gençlik gibi sebeplerden olmayan durumdur. Aklı başında düşünen, sorgulayan, araştıran her bireyin mantık çerçevesinde ulaşabileceği bir sonuçtur.
Başta Yeni Zelanda ve kuzey Amerika olmak üzere Hristiyanlıktan ateizme "geçen" çok sayıda insan vardır. Saygı duymak gerekir.
çevresine bakıp "din buysa ben almayayım" diyen nesildir, haklı sebepleri vardır.
her olgu gibi günümüz inanışları yok olmaya veya değişmeye mahkumdurlar.. çok sevdiğim bir söz vardır 'bir dönemin dini diger bir dönemin edebi eğlencesidir'