trdelnik

/ 3
trdelnik - interrailsizlestirilemeyeceklerimizdenmisiniz-KgxnV

Çek Cumhuriyetinin başkenti Pragda yediğim efsane tatlı.İçine nutella ve dondurma sürdürebiliyorsunuz.
uretimini baslica trdlo yapiyor sokaklarda.bir kere deneyin derim ama hic almasanizda bir sey kacirmazsiniz
*Hafif ekşi mayası ve üzerinde kızarmış şekeri ile sevmeniz muhtemel. Nutellalı olanı denedim sevdim. Bir tanesi fazla gelebiliyor. İki kişi iseniz bir taneyi paylaşabilirsiniz.
*Çekli bir rehber tatlının aslında Prag'a ait olmadığını ama turistler görünce çok sevdiği için geleneksel bir tatlıymış gibi gösterildiğini. Son yıllarda bu yüzden her yerde açılmaya başladığını söylemişti bize(siyah tabelalı olanlar zincir şube gibi her yerde açılmış gerçekten de, 2014 yılında daha kendi halinde yerlerde satılıyordu ve bu kadar çok satan da yoktu). Bu yüzden yerel halkın bu tatlıcıları pek de sevmiyormuş ona göre.
nereye ait olduğu kesin olarak bilinmeyen, neredeyse bütün orta avrupa ülkelerinin sahiplendiği, tadı çok güzel olmakla birlikte fazla yenilmesi halinde sizi şeker komasına sokabilecek olan tatlı. nutellalısı makbuldür.
Temmuz'da Prag'ta yediğim tatlı. İçine nutella değil de dondurma koydurduğumdan mı bilmiyorum çok da abartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Tarçınlı şekerli hamur yani. 5 Euro ödedim yanlış hatırlamıyorsam.
Prag old town da gezerken hislerinizi okşayan enfes bir tatlı kokusudur. Orta avrupanın birçok kentinde de farklı isimlerle karşılaşmanız mümkün.
pragda gezerken yememe ihtimalinizin çok düşük olduğu tatlı.
o kokuyu bir kere alınca kendini durduramıyor insan.
çikolatalısı tercihimdir. Prag'a gidilince yenmeden dönülmemesi gereken hamur işi. Zaten her yerde satıldığı için "ulan herhalde bu zımbırtı, meşhur bir şey, bunu bir deneyem" diyorsunuz.
Prag' a gitmişken kesinlikle denenmesi gerekir. Aşırı tatlı ve bir de çikolata vs. eklendiğinde daha da tatlı oluyor. Yedikten hemen sonra 1 şişe su içerebilir size.
birçok orta avrupa ülkesinde bulabileceğiniz bir tatlı olmasına rağmen, prag ile özdeşleşmiş; astronomik saat'in animasyonunu izlerken size eşlik edecek güzelliktir.
/ 3