tekirdağ

20 yıldır yaşadığım ilçelerinin tamamına yakınında sanayi bölgesi bulundurmakla beraber çok fazla göç alan şehir.Her sene haziran ayında Kiraz festivali kapsamında çeşitli konserler eğlenceler düzenlenir.
doğduğum, büyüdüğüm, 18 yılımı geçirdiğim memleketim. öncelikle merkezinde yaşamış biri olarak, merkez (sonradan süleymanpaşa ismini aldı) ve çorlu birbirinden bambaşka koşullarda. çorluda istanbulun karmaşasını, huzursuzluğunu, güven seviyesinin düşüklüğünü hatsafhada hissedersiniz. halbuki merkezde her şey çok farklıdır. tekirdağ merkez insanıyla ve insanlarının yaşam tarzıyla türkiye standartlarının tamamen dışında olan, izole olmuş bir yerdir. anadoluda yaşayan birçok insanın tekirdağa geldiğinde "avrupaya mı geldim abi ya?" "sanki yurtdışına çıktık bu kadar mı fark eder ?" gibi sorularına şahit olmuşluğum çoktur. kaldı ki (siyasi parti hedef almaksızın) belediyenin son yıllarda şehri mahvetmesi ve aşırı göç şehrin eski yaşanılabilirliğini alıp götürmüştür. gereksiz güzergah değişimleri sebebiyle hiç trafiği olmayan bir şehre adeta istanbul trafiğini getirmişler, toplu taşımayı mahvetmişlerdir. 2-3 kilometrelik bir yolu otobüsle 30-40 dakika gibi bir mesafeye gitme rezaletini size yaşatan sistemi zorla kurmuşlardır. şu anda altunizadede yaşayan bir öğrenci olarak tatillerde tekirdağa gidiceğimde altunizadeden esenlere 3 vesait (otobüs, marmaray, metro) değiştirmeme rağmen 30-40 dakikada gidebiliyorum, tekirdağın toplu taşımasının rezaletliğini en iyi böyle açıklayabilirim. ayrıca toplu taşıma ücretleri çok yüksek, üçün beşin hesabında olduğumdan değil ama yine de diğer şehirlerde çok daha uzun yollara, metro gibi mucizevi icatlara çok daha az para verirken en uzun rotası 3-4 km olan otobüslerin pahalı olmasını "kazık" olarak görüyorum. belediyenin kazdığı bazı yollar yıllardır hala kazılı durumdadır. 4-5 yıl önce tekirdağın yollarına avrupa gibi diyebilirken bugün köy yolu gibi diyebilmekten öteye gidememekteyiz. insanlar sıfır araba almaya korkar oldu çünkü yollar öyle böyle değil, görmeden de inanılacağını düşünmüyorum ama inanın abartmıyorum. umarım en yakın zamanda eski güzelliğine kavuşur güzel memleketim. bir başkadır tekirdağ, deniziyle, manzarasıyla, insanıyla...
Kore mahallesini de unutmamak lazım. Böyle bir mahalleyi barındıran bir ilimiz.
Büyüdüğüm şehirdir. Çorlu en büyük ilçesidir kanımca.

Bir çok göç aldığı için karman çorman bir gen havuzu vardır, zengilik midir bu, bilemiyorum.

Ama insanlar hep ekmek derdinde olduğu için öyle çok sosyal aktivitelere vakit bulamazlar.
güzel mi güzel memleketim.. uçmakdere'de mutlaka kamp yapın derim. tabii bir de yamaç paraşütü...
tekirdağlı olanlar için türkiye'nin yaşanacak tek yeridir. sahili kalabalık değildir istediğin zaman rahatla yürürsün insanı medenidir kimse kimseye karışmaz. medeniyetten canınız sıkılırsa istanbul'a da yakındır (bkz: swh)
bazı ilçelerinde tekirdaglı, trakyalıdan cok samsunlu ve sinopluların yasadığı, sanayi bolgesi olan, sùrekli göç alan, pek bir numarası olmayan sehir
Çorluda okuyorum uyuşturucunun hat safhada olduğu bir yer. Keza değirmenaltıda öyle.
Nüfusa kayıtlı olduğum ildir. birisine memleket söylendiğinde Üj bejcimisin beyaaa sorusundan bıkmış insanlar yaşar.
2 ay öncesinde 3 günlüğüne gittiğim şehirdir sakin bir şehir üniverstenin olduğu yer değirmenaltı mahallesi olması lazım çok canlı,insanları nezih ama o kadarda küstah insanlarıda var kısacası beğendiğim şehirlerden birisi.