system of a down

ahmet kaya şarkılarını seven insanın, bu faaliyeti savunurken ''bunlar da türklere hakaret ediyor, bunları da dinlemeyin o zaman'' sözüyle argüman olarak kullandığı, kült şarkılar yapmış grup.
müzikal açıdan, daron grubun içine sıçana kadar mükemmel olan grup. neden? çünkü ezgileri yakın. anadolu ezgileri var her şarkısında. lakin aynı şeyi grup üyeleri için söyleyemiyeceğim. bu adamlar apaçık ermeni diasporasının kullandığı bir maşadır. onlar için bulunmaz bir nimet idi dünya çapında bir müzik gruplarının olması. onlar ne yaptı? onları kullandı. kaç tane röportajı kaç tane açıklaması var grup üyelerinin "sözde ermeni soykırımı" hakkında. bu grubu dinler miyim? evet! beğeniyor muyum? evet! ama gel gör ki aynı şeyi grup üyeleri ve düşünceleri için söyleyemiyeceğim. müzik dünyasında siyasete yer olmamalı. hele böyle saçma sapan şeylerle uğraşanlara.
dinlemekten müthiş keyif aldığım grup. parçalarında kullandıkları anadolu motifleri bundan oldukça etkili tabii ki. ne zaman kendilerini playlistin bir yerinde yakalasam birkaç parça üst üste dinlemeden bırakmam.
1994 yılında ermeni ve amerikan grup üyeleri ile kurulmuş heavy metal grubudur.
(bkz: soad) müziklerine hayran olduğum ancak ırkçı söylemleri ile sevilmeyen, ermeni gruptur.
mezmerize adlı albümündeki her bir şarkıyı aşırı derecede severim. müziklerindeki anadolu motifleri ve özgünlük bir yana yukarıda bir gezginin bahsettiği gibi grup üyelerinin görüşlerine kesinlikle karşıyım.
İyi müzik yapmaları ırkçı oldukları gerçeğini değiştirmiyor.