strava

koşu ve bisiklet uygulaması. koşu için uygulama bolluğu olsa da bisiklet için en iyi uygulamalardan biridir. arkadaşlarınızın verilerini takip edebilir, gittiğiniz yolların haritasını çıkarabilirsiniz. ortalama kaç km hızla gittiğinizi, sürenizi, maximum hızınızı, çıktığınız eğimi ve nabzınızı da görebilirsiniz. ayrıca gittiğiniz yollar otomatik olarak bölümlere ayrılır ve aynı bölümden geçen diğer kullanıcıların verileriyle kendinizi karşılaştırabilirsiniz.
Strava şuan bisikletçiler arasında en popüler uygulama diyebiliriz. Strava işin biraz daha sosyal yanına ağırlık veriyor ve tüm standart ölçümlerin ve istatistiklerin yanı sıra sizi bisiklet binen başka insanlarla kaynaştırıyor.

Bu uygulamanın zaten ölçüp size söylemesi gereken anlık hız, ortalama hız, mesafe, yükseklik, eğim gibi istatistiki verilerden bahsetmeyeceğim bile. Zira Strava zaten bunları başarı ile yerine getirmese bu kadar tutulmazdı.

Eğer mevcut ilerlediğiniz yol üzerinde strava arkadaşlarınız var ise size bildiriyor. O yoldan sizden evvel geçenler ile birlikte sizin istatistiklerinizi kıyaslayıp hemen sıralama içerisinde sizi bir yere oturtuyor. O yoldan daha evvel kim geçmiş, nasıl geçmiş görmeniz de sağlanıyor.

Strava’nın bir diğer özelliği ise eğer GPS özellikli bir yol bilgisayarı kullanıyorsanız ( bilgisayara bağlanıp verileri yedeklenebilen modeller) Strava ile senkronizasyonu gerçekleştirebiliyor. Yani bir yol bilgisayarınız varsa bile stravayı kullanmanız mümkün.

Dedim ya Strava bu ölçüm&istatistik işininin biraz daha sosyal yanında, ki bu bence güzel bir yaklaşım.Strava o kadar popüler bir uygulama ki bisiklet formaları bile yapılıp satılıyor 🙂

Strava’nın mağaza kısmına girdiğinizde Strava ile koordineli çalışan cihazlardan ve uygun aksesuarlardan almanız mümkün. Buna ANT çipleri, nabız bantları, kadans sensörleri, yol bilgisayarları, akıllı saatler, telefon kılıfları ve hatta matara bile bulmanız mümkün.Dedim ya işin biraz sosyal yanına eğilmişler 🙂

en ciddi rakibi (bkz: runtastic) dir
tur dönüşü baktığınızda keyfinizin yerine gelmesink sağlayan uygulama
keyifle kullandığım bisiklet ve koşu uygulaması , sadece gps açarak kullanılabiliyor.