oy ve ötesi

seçim güvenilirliğini sağlamak için kurulmuş dernek. 2014'ten bu yana faaliyetteler ve her seçimde gönüllüye ihtiyaç duyuyorlar.

ulaşmak ve daha fazla bilgi edinmek için: oyveotesi.org
bu sene bina sorumlusu olduğum, adil seçimi amaçlayan oluşum. sanırım biraz da chp arkaplanlı.
ülkemizde seçimlerin şeffaflığını ve güvenilirliğini sağlamak için böyle bir oluşuma gerek duyuyor olmamız hepimiz adına çok onur kırıcı. öncelikle bunu belirterek sözlerime başlamak istedim.. ama elbette iyiki varlar, en azından oradalar ve bu biraz da olsa içimi ferahlatıyor! ülkemizde avukatlık yaptığım dönemlerde gönüllüleri olarak seçimde görev almıştım. emeklerinize, yüreklerinize sağlık güzel insanlar.
Hatırladığım kadarıyla son iki seçimdir patlayan sistemleri sebebiyle hitap ettikleri kitle tarafından bir süre kızılan, sonraki seçimlerde yine bel bağlanan kuruluştur. Demokrasi adına yapılan şeyler güzel fakat gerekli mi bilemiyorum..
biraz itibarı, biraz saygınlığı olan, hukuka değer veren ülkelerde hiçbir işe yaramayacak fakat türkiye gibi bir ülkede, oyumuza sahip çıkan oluşum. arkadaşım, seçme seçilme hakkını almışız, bir de aman oyumuz çalınmasın diye uğraşıyoruz. iş mi bu şimdi.
2014 yılından bu yana hiç bir partinin ya da kuruluşum altına girmeden tarafsız ve adil seçim odaklı çalışan bir oluşumdur. müşahit, bina sorumlusu gibi görevlerle seçim zamanı okullara atacağı tüm "çalışanları" gönüllü bireylerdir. bir çok kez benim de gönüllü olarak bulunduğum yapı basında ve sosyal medya kısa sürede adında çokça söz ettirmiştir.
demokratik, kapalı oy ile seçim yapılan, hak, hukuk yasası olan ülkeler için gerekli olmayan oluşumdur.
bizde mi neden var ?