minsk

dünyanın en güzel kızlarına ev sahipliği yapan ülkenin başkentidir.
iki ay kaldığım şehir. avrupa birliği uyum meseleleri yüzünden çok katı kurallar vardır. komünist rejimin kalıntıları tam olarak silinmemiştir. rusya'nın kıbrısıdır. serbest dolaşım vardır rusya ile aralarında. düz bir memleket olduğu için bir çok ülkeye tren ile ulaşım vardır. st petersburg tren hattı iyidir.
Kasvetli, güneşsiz, soğuk şehir. maalesef en sevmediğim başkentlerdendir. bunun nedeni aslında soğuk veya kasvet değil yapılacak aktivite azlığı. başkent olarak avrupa şehirlerine göre çok yetersiz kalıyor. zaten kendileride bunu bildikleri için temizlikle övünürler. yine de gezilecek belirli yerleri ve sokakları var tabi ki.

ayrıca gitmişken draniki kesinlikle yemelisiniz. gerçekten muazzam bir lezzet. genel manada gezgin için gezilmesi kolay bir şehir. yürüyerek gezebilirsiniz ama tabi klasik rus şehri olduğu için metro güzel bir opsiyon.
Belarus’un başkenti Minsk, anıtsal Stalinist mimarinin hakim olduğu modern bir şehirdir. Müzelerinin, tiyatroların ve diğer kültürel cazibe merkezlerinin çoğu, oldukça büyük Bağımsızlık Meydanı’na giden 15 km uzunluğundaki geniş bir cadde olan Independence Avenue’ye (Praspyekt Nyezalyezhnastsi) yakındır. Bu ikonik bölgede göze çarpan dev KGB Genel Merkezi ve aynı zamanda Kızıl Kilise olarak da bilinen neo-Romanesk Aziz Simon ve Helena Kilisesi bulunur. Komünizm izlerini bu şehirde fazlasıyla görmek mümkün, büyük ve geniş meydanları, geniş parkları, eski Sovyet binaları ile adeta Komünizmi yaşatan nadir ülkelerden. Ünlü Alman rock grubu Scorpions’un Winds of the Change şarkısında bahsettiği Gorky Park bu şehirde büyüklüğü ve güzelliğiyle göz dolduruyor.Daha fazla bilgi için bloğumu inceleyebilirsiniz. minsk
beyaz rusya'nın başkentidir. müzik başta olmak üzere bir çok sanat dalında gerçekleştirilen festivallere ev sahipliği yapan şehir her gidene altını çize çize çok soğuk dedirtmiştir.