mars

güneş sistemimize ait bir gezegen. güneşe yakınlık olarak, merkür ve venüsten sonra 3. sıradadır. boyutu dünyaya göre ufak, yerçekimi de gayet düşüktür. sıcaklığı dünyaya yakındır, biraz daha sıcaktır sadece.

geçmişte, marsta yaşam olabileceği ihtimalinden sözediliyor. bununla alakalı biraz yazmak istedim açıkçası. marsta, dere kenarı olduğu tahmin edilen, geçmiş su yataklarına ait olabilecek birsürü iz bulundu. genelde düz mantık olarak, su eşittir yaşam mantalitesini izliyor bilimadamları. bunu da destekleyen çok veri var dünyada. su olan heryerde, güneş bile ulaşmamış olsa, bir enerji kaynağı bulunup bir şekilde yaşam devam ettirilmiş. heh konumuza dönersek, su varsa bile, düşük çekim gücü ve atmosferin inceliği, zaten gezegenin kullanılabilirlik ömrünü çok kısaltıyor.

dünyaya yaşamın marstan geldiği ile alakalı teoriler de mevcut. geçmişte yaşam barındırmış mı, çok merak ettiğim bir soru. umarım birgün cevabını bulabilir bilim dünyası.
yeni gelen dota herosu. bana göre bristle back, axe ve dragon knight karışımı, ultisiyle monkey king benzeri bir str herosu olmuş. beğendim
güneş sisteminde 4. halkada, dünyadan hemen sonra yer alan kızıl gezegen. bilim insanları dünyaya yakınlığı sebebiyle ile orada da yaşamın olabileceğini düşünmüş ve çokca araştırmalar yapmış, yapmaya da devam etmektedir.
astrolojide koç ve akreplerin yönetici gezegenidir. aynı zamanda savaş, kavga ve mücadeleyi temsil eder.
Koç burcunun yönetici gezegenidir.
fiziksel görünüşü, bencil çıkarlarını, karekter niteliklerini, dış etkenlere uyumlarını ve tepkilerini tanımlar. Kişinin ruhbilimi ve davranışlarını etkiler.