mardin

Gördüğüm en temiz şehirlerden biri. Tarihin içine şehir yapmışlar gibi . Gece eğlenceleri ile meşhur gidin gezin görün pişman olmazsiniz
iki gun diye gidilir ama o kadar buyuler ki bir hafta sonra aglamakli dönülür.. zinciriye medresesinden "deniz" (mardinliler oyle der ) manzarasinda kahve icmenin keyfi bambaskadir.
gidemediğim için kendimi hiç affetmediğim güneydoğu şehri.

suç bende de değil üstelik, gitmeye can atıyorum ancak saçma saatlere uçak koyan havayolu şirketlerinin kabahati. sözleşmiş gibi hepsinin istanbul'a dönüşleri pazar sabahı 09:00 olunca yapacak bir şey kalmıyor.

aklımdasın, bir gün göreceğim seni.
tam bir açık hava müzesi her sokağının farklı bir havası olan şehir...
böylesine turistik bir şehirde kız arkadaşımla kalacak yer konusunda evli olmadığımız için 2-3 konak/otel tarafından reddedildik.
süryani şarabı denemelisiniz(büyük ihtimalle şarap dükkanın sahibi de süryani olacaktır,mutlaka konuşmalısınız).
sabancı müzesine gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.
Mutlaka gidilmesi gereken düşsel bir yer. Gittiğinizde taş binada konaklamayı ihmal etmeyin.
mardin beni çok fazla şaşırtan şehir. daracık sokakları, kiliseleri, medereseleri, manastırları, dara antik kenti.. say say bitmez güzellikler barındırıyor. Dünyada tamamen sit alanı ilan edilen iki şehirden biri. diğeri venedik. kapı tokmaklarına dikkat etmeyi unutmayın
Mardin’in sabah manzarası ayrı akşam manzarası ayrı bir güzeldir.Eski Mardin’de daha fazla zaman geçirmeniz size daha çok şey katacaktır.Gidin daracık sokakları gezin labirent misali nereye gittiğin belirsiz yerlere girin sadece yürüyün sağ-sol yapın ve sokakların sizi götürdüğü yere gidin kasmayın insanalar oralarda oturur gelin de bizim damdan seyredin derler isterseniz çıkar bakarsınız(bir kaçı liranızı isteyebilirler bunun karşılığında) iyice yorulup aşagı inin sonra Mezopotamya cafe olabilir Seyr-i Mardin cafe olabilir ya da sosyalist çevrenin takıldığı (En azından gözlemim böyle oldu) Leylan cafeye gidin,bir menengiç kahvesi için cok sert kahvelerden hoşlanıyorsanız mırra için mırraya helal tekila da diyebiliriz tek seferde dikilir genelde:)Acıkısranız bir cigerci Yusuf var orda yemek yiyebilirsiniz.(Hiç bir yer reklam amaçlı değilim sadece tavsiye)
Deyful zahferana gidin zamanınız varsa dara antik kentte gidin sonra bir midyata uğrayın sıla filminin çekildiği yeri ziyaret edebilirsiniz orda ben estel denen bir yer var mahalle Mi köyü mü bilemedim ama havası efsane hepsi tarihi ve gezilecek Konak tarzı yerler var buraları bitirdikten sonra Midyat-Nusaybin yolunda ortada olan Beyaz suya gidin dağdan çıkan Sudan bir akarsu oluşuyor ve efsane soguk bir suyu var insanalar yazın orda piknik yapar ve hınca hınç doludur çok güzeli oturma yerleri var suyun üzerine kurulmuş tahtalar ve o tahtalarda insanlar piknik yapar.Bilmediğim nice başka yerleri vardir ben bildiklerimi saydım.
Gelince pişman olmayacağınız bir şehir bence görülesi bir yer
mayıs-haziran 2018'de yapılacak 4. mardin bienalinden mütevellit kalbinde gitme isteği olanlara bir sebep daha verecek tarih, giz, mitos dolu sarı şehir. sözden öte.
türkiye'de görmek istediğim nadide şehirlerden birisi.