lübnan

Tarihte Fenike uygarlığına ev sahipliği yapmıştır. Suriye ve İsrail e komşudur. Başkenti Beyrut görülmeye değer bir şehirdir.
lübnan fransız sömürgesiydi zamanında sımdı somurge kalktı ama halk kulturel acıdan ortadoğuda batılaşmış bı bolge kumar ve alkol son derece boldur seven gidip bi arkadaşa bakıp cıksın
Fayrouz'u Bahebak Ya Lebnan derken dinlerken bile sevinçten gözlerimi parlatan ülkedir. buyrun Feyruza kulak verin

kuzeyde trablustan başlayıp israil sınırına kadar inmeyi istiyorum, baalbeck'de mashrou leila ve marsel khalifa konserine gitmek istiyorum. günbatımında beyrut rouche kayalıklarında olmak istiyorum.

antalyada günbatımını denizde göremezsiniz çünkü kemer tarafındaki dağlar engeller, antalyada deniz güneye bakıyor ama izmirde batıya. işte lübnanın konumu da izmir gibi, düşünsenize orada yaşarsam evimin balkonundan akdenizde günbatımını izleyebileceğim.
yine antalyadayken kaleiçi marinada akdenize bakıp lübnana bu kadar yakın olduğum için seviniyorum. düşünsenize aramızda sadece akdeniz var, kıyılarımızda aynı su var.
hayalim suriyeden lübnana geçmek, ordan şama geri dönüp şamdan ammana geçmek. eskiden dolmuşlar varmış beyruttan şama, ahh eskiden ahh.
şimdi haritada hala otoyol görüyorum beyrut şam arası, ama ne durumda bilmiyorum. bilen varsa aydınlatırsa güzel olur.
adı geçtiğinde akıllara hasan nasrallah'ın geldiiği, garip bir ortadoğu ülkesi; gidilesi.
küçük bir ülke olmasının yanında dünyada borcu yüksek olan ülkelerden biri. hükümet, aşırı borçlardan dolayı whatsapp'tan vergi almak isteyince ülke çalkalandı.