kürk mantolu madonna

cevaplanabilir entry
Sabahattin Ali'nin kısa ama hızlı yaşantısına sığdırdığı eserlerden sadece bir tanesi. çoğunluğunu dönemin şartları neticesinde içeride yargılanırken yazdığı bu eser onun derinliğini adeta gözler önüne seriyor. Aslında iki farklı eser yerine tek eserde yer vermiş yazdıklarına. İlk kısmı cumhuriyet dönemi ankarasının tozlu ama bir o kadar duygulu sokaklarında başlar, dönemi anlatan olaylarla devam eder. Sonra bir bakmışsınız roman berline taşınmış dahası da tür değiştirip Sabahattinin Maria'sına olan naif ama bir o kadar tutkulu aşkını anlatmaya başlamış eser. Hem dönemi yaşamak isteyenler hem de o aşkın tadını hissetmek isteyenler için en güzide kitaplardan birisi
en sevdiğim türk edebiyatı eserlerinden biridir. maria puder ve raif efendinin aşkı beni fazlasıyla derinden etkilemiştir.
--- spoiler ---
maria puder ölmedi kalbimizde yaşıyor.
--- spoiler ---

(hiçbir roman karakterini bu kadar sevmedim).
TV8 Aramızda Kalmasın programında Funda Özkalyoncu 1943 basımlı kitabı şarkıcı Madonna'nın hayatı zannedip ''ben okudum bu kitabı Madonna'nın aşklarını anlatıyor'' gafı hafızalardan silinmiyor.
maalesef genellikle yanına fincan, kupa, ağaç,sehpa, ıbık zıbık ekleyip fotoğraf çekmek ve paylaşmak amacıyla alınan güzide eser.

halbuki bir parça beyin ve hisle ne güzel gider.
cumartesi akşamı samsun'dan dönerken yolda gene dinlediğimizdir.
her cümlesi, her tespiti defalarca düşündürür. defalarca okunur,defalarca dinlenir