kripto para

internet aracılığıyla kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, sanal para birimi.

İnsanlar artık bu işi borsa şeklinde görmeye başladı. Yüksek iniş çıkışlardan mı dersiniz, alım satımda daha iyi kazandırdığından mı dersiniz bilemiyorum ancak insanlar bu işle baya bi meşgul oluyor.

telegram bu konuda çok ideal whatsapp'a göre. Konu nasıl geldi buralara onu da açıklayayım;
Telegramda bir guruba eklediler arkadaşlar, şu şekilde bir yol izliyorlar, Günde 2 adet alt coini balinalar eşliğinde yükseltiyorlar. sonrasında yüksek alım duvarları girerek gurup dışındaki yabancı yatırımcının dikkatini çekip satın almasını sağlıyorlar. Düşük fiyattan alınan coin %20-80 karla satılıyor. Falan filan işte. İlgilenen ve anlayan varsa bir göz atın derim guruba.

buradan
Kripto paralar, geleneksel para birimlerinden özellikle sanal olmaları ve blockchain teknolojisi kullanmaları yönüyle ayrılmakta. Blockchain ile dağıtık bir defter oluşturuluyor ve kripto paraların çoğunda bulunan merkezsizlik ortaya çıkıyor. Kripto paraların içsel bir değeri olmasa da bunlar şifreli olarak oluşturulan ve arz-talep dengesine göre değerlenen varlıklar olarak ifade edilebilir. Buradan da canlı olarak kripto coinleri takip edebilirsiniz.
alt coinlerde şu sıralar bakkal'dan tutun, kapıcıya kadar herkesin kazandığı sanal para. (hakir görmüyorum yanlış anlaşılmasın). ancak sürülerin akın ettiği yatırım vb araçlardan uzak dururum. ana coin'lerde uzun vade belki hala kazanç potansiyeli vardır ama yakın zamanda çok fazla alt coin'in patlayıp, ağlama duvarına döneceğini düşünüyorum. umarım yanılan ben olurum, küçük yatırımcı kazanır.
dünyada son on yıldır kripto para rüzgarı esiyor. bitcoin güvenli bir liman olmasa da birçok kişinin kısa yoldan zengin olmasını sağladı. bitcoin'in başarısı görülünce “altcoin” diye tabir ettiğimiz yeni kripto paralar çıktı. bu kripto paralara yatırım yapabilmeniz için dünya genelinde birçok borsa bulunuyor. bu borsalardan biri binance'dır. binance'a üye olarak güvenli şekilde coin alıp, satabilirsiniz. her ay 200- 250 tl civarı alıyorum. son yıllarda herkes borsaya yöneldi, sanal paralar en iyi yatırım aracı olarak görülmektedir. borsaya yabancıysanız binance stop limit size bir anlam ifade etmeyecektir. fakat borsada aktif alım satım yapıyorsanız binance stop-limit terimlerine aşinasınız demektir. borsada da kullanılan binance limit vs stop limit şartlı emirlerden biridir. emri verirken tetikleyici bir fiyat belirliyorsunuz. alış için binance'de stop limit emri verirken en düşük satış fiyatı tetikleyici fiyatın üzerine çıktığında alış emri oluşuyor. satış için binance stop limit satış emri verdiğinizde en yüksek alış emri belirlediğiniz tetikleyici fiyatın altına düşerse satış emri oluşuyor. bu yöntem olası bir düşüşlerde kendinizi korumaya almanıza yarıyor.


https://www.kriptoradar.com/binance-stop-limit-nasil-kullanilir/
kısaca dijital ve sanal para birimi olarak tanımlanabilir. sanal para ya da kripto para, takas işlemlerinde veya yatırım amaçlı kullanılan, dijital ve şifrelenmiş para birimini ifade eder. bu anlamda kripto paraların gelecekte ana para birimi yerine geçmesi hedeflenir. günümüzde herkesin ilgisini çeken kripto paraların, tam olarak neye karşılık geldiği bilinmese de gücü nispeten hissedilmektedir. büyük bir kitle, dijital para nedir sorusunu, geleceğin para birimidir şeklinde yanıtlar.

kripto paraların herhangi bir fiziksel karşılığı yoktur, ancak itibari para birimleriyle eşit olanaklara sahiptir. bunun yanı sıra; devlet, banka ya da herhangi bir otoriteden bağımsız çalışan blockchain sistemiyle oluştururlar. bu sistem, kripto paralara takip edilemezlik ve yüksek güvenlik sunar. kripto para işlemlerinin tamamı kriptografi ile doğrulanır. aslında banka kartı ya da kredi kartı üzerinden yapılan harcamalar ve bankalar arası transfer edilen paralar da sanal para olarak ifade edilir, bu anlamda sanal paralar nedir sorusuna karşılık gelir. kripto paralarda da aynı mantık vardır, fakat sistem herhangi bir merkeze bağlı olmadığından kullanıcısına daha büyük güvenlik sunar.
Geleceğin para birimidir. Teknolojinin durdurulamaz yapısını ve çağın gerekliliklerini düşünürsek eğer ödeme yöntemlerinin de değişime ayak uydurması kaçınılmaz olandı. Pandemi döneminde geçiş yaptığımız her şeyin yeni çağın kollektif yapısına geçisin bir adımı olduğunu görebiliriz. Artık kabul etsek de etmesek de dijital dönüşüm geri dönülmez biçimde ilerledi. Mantığına uyum sağlamaya tam anlamıyla başladığımız anda şu anki bankacılık ve borsa sistemleri gibi belirli bir sisteme oturmaya başladığına tanık olacağız. Galen daha aslında bebek adımlarıyla emeklemeye başlayan bir alan. Bu alanda yatırım yapmadım ama buna rağmen geleceğin yatırım aracı olduğunu öngörebiliyorum. Yine de ekonomi denen alanda yer almak ve kar odaklı düşünme kaygısında değilim. Bunlar benim için pek bir anlam ifade etmiyor. Yaşamımı sürdürmek için ekonomiye ihtiyacım var buna bir muhalefetim yok fakat sadece çağa uyum sağlayacak düzeyde bu konular hakkında bilgi sahibi olmak ve arkaplanını incelemek mesleki açıdan gerekli bir şey benim için. Bir gazetecinin en azından haber yapabilecek kadar temel seviyede de olsa her konuya hakim olması faydalı oluyor. Neyse lafı çok uzattım.