krakow

polonya'nın ortaçağdaki başkenti. varşova ankaraysa krakow istanbuldur denilebilir. (yalnız ikisinde de deniz yoktur) ortaçağda yakınındaki tuz madenlerinden dolayı zenginleşip önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. (o zamanlar tuz altın değerindedir) polonya'nın naziler tarafından yakıp yıkılan diğer şehirlerinin aksine savaşı ufak sıyrıklarla atlatmıştır (çünkü buraya giren almanlara göre burası zaten alman şehriydi yıkmak anlamsızdı). bir zamanlar lehlerle birlikte yahudilerin de yaşadığı bu güzel kentin tarihi dokusunda yahudi kültürü de önemli rol oynar. kentin yahudi mahallesi yakınında meşhur zapiekanka (lehlerin sevdiği uzun sıcak sandviç) yeme merkezi olan plac nowy eskiden kosher kesim merkeziymiş. tabii şehirde yahudi kalmayınca böyle bir yere evrilmiş.

auschwitze tur şirketleri aracılığıyla fahiş fiyatlar ödeyerek günlük geziler yapabilirsiniz bu şehirden. tabii kazıklanmak istemiyorsunuz otobüs/tren garına gidip "auschwitze gidecem ben!!" diyip auschwitze gidip oradan beleş turlara da katılabilirsiniz. yalnız genelde yoğunluk olur. o yüzden internetten rezervasyon yaptırın gitmeden önce bi.
coğrafi yapı, dizayn olarak old town ve meydanının gayet düzenli olduğu ve avrupadaki en geniş meydana sahip olan şehirdir.en önemli yapılar; tuz madeni ve auswitch-birkenau toplama kampı.
not: auswitch-birkenau hakkında birkaç bilgi ve tavsiye
-kamp bölgesine giriş için internetten online şekilde veya kamp bölgesindeki bilet gişesinden bilet alınabilir
-saat 4 pm sonrası auswtiche giriş ücretsiz, dilerseniz ayrıca ingilizce tur rehberine katılabilirsiniz ücreti karşılığında
-auswitch-birkenau arası ücretsiz otobüsler var 5-10 dk sürüyor
-kamp bölgesi oldukça soğuk ,yiyecek içecek götürülmesi tavsiye edilir
-bazı yerlerde fotoğraf çekmek yasak, bu yüzden dikkatli ve duyarlı olmak gerek
-kamp boyunca duyarlı olmak gerek, mutlu mutlu fotoğraf çekmek tepki çekebilir dikkat etmek gerek
-gidiş-geliş krakow otobüs garından 24 zloty ,minibüs dolmuşlarla.dilerseniz 90-100 zloty vererek şehir merkezinden tur ile gidebilirisiniz
Auswitch e gitmek için tur şirketlerine para kaptırmayın internetten rezavasyon yapıp biletinizi yazdırıp girebilirsiniz.
Tuz madeni ise gereksiz pahalı. 60 zilotiden başlıyor biletler.
En son 2015 de gittiğim bisiklet ile boydan boya gezdiğim bana göre Polonya’nın en Avrupalı ve güvenli şehri.
polonyanın talihsiz şehri. auswitch kampı mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. avrupanın en büyük toplama kampı. asla turlara fazla fazla para vermeyin. otogara yürüyün ve ordan gidiş dönüş bilet alın. otobüsler 13. perondan kalkıyordu yanlış hatırlamıyorsam. rehber mutlaka tutun. bu şehir buram buram tarih kokuyor. iyi bir okuma yaparak gezin.
krakow old town merkezindeki meydanda st. mary kilisesi bulunur. kilisenin en yüksek kulesi, tarihi leh krallığının bu tarihi başkentine saldırı halinde olan düşmanlara karşı bir gözetleme ve haberleşme kulesidir. 1241 yılındaki moğol istilası, general subutay komutasında krakow kapılarına dayandığında, kuledeki nöbetçi "hejnał mariacki" diye bilinen ve trompetle çalınan melodiyi çalmaya başlar. fakat melodi yarısında kesilir, zira nöbetçi, şehrin dışından atılan bir okla boğazından vurulmuştur. istilanın devamında neler olmuş ben şahsen bilmiyorum fakat bu tarihi gelenek, günümüzde St. Mary kilisesinde saat başı sürdürülür. trompetçi, melodiyi yarıda kestiğinde meydandaki kalabalıktan coşkulu reaksiyonlar görmek mümkündür.
erasmus programiyla eylulden itibaren 10 ay yasayacagim sehirdir. onerilerini mesaj kutuma bekliyorum efenim.
herkes benzer yorumlar atmış ama, ekim başından itibaren güzel bir dönem geçireceğimi umduğum benim için avrupaya kapılarını açacak şehir. nerede okuduysam herkes müthiş şeyler yazmış. kara kış hastası olan biriyim, charles dickens'ın anlattığı kadar kasvetli bir sokak istiyorum. ingiltere için erken olsa bile krakow'da bunu yaşayabileceğimi söylüyor herkes. merak içerisindeyim.
insanın içine bir hüzün yerleştiren şehirdir. şehirde yürürken sanki herkesin yüzünde o eski acıların ifadesi var. anormal şekilde sessiz ve herkes bir şeyler biliyormuş ama susuyormuş gibi bakıyor.

Krakow benim ziyaret ettiğim en ilginç şehirlerden bir tanesi ve en hüzünlüsüydü. Burada tuz madeni ve nazi kampı ziyaretlerinde de bulundum. şehir merkezi de güzel fakat benim hayalini kurduğum gibi bir şey çıkmadı. en azından hep söylendiği gibi "polonya'nın istanbul'u" diyemem bu şehir için. kesinlikle hayal kırıklığı olmadı fakat beklentilerimin üstüne çıkamadı.

krakow benim görmeyi hayalini kurduğum şehirler arasında ilk 3'teydi ve belki de bu sebepten veya şehrin hüznünden dolayı çok keyif alamadım.

krakow'da neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız, tuz madenleri ve nazi toplama kampına nasıl gidilir merak ediyorsanız kısaca videoya göz atmak için linki tıklayabilirsiniz.
Erasmus yapılabilecek net en iyi şehir. Hem ucuz hem canlı. Pavel castle manzaralı çimlerde uzanmak vardı şimdi