kanada

/ 3
kuzey amerika'da yer alan dünyanın yüz ölçümü olarak 2. büyük ülkesidir.(bkz: ottawa)
bayraklarına bayıldığım muhteşem ülke. vancouver dan bahsetmiyorum bile.

(bkz: canadian)
Resmi dili Fransızca ve İngilizce olan, Avrupa- USA karışımı ülke.
(bkz: fransızca ) da konuşulan ve bu durumun orda yaşama isteğimi daha da arttırdığı ülke
sakin ve sıkıcı bir hayat istiyorsan Kanada'ya gidebilirsin demişti kanadalı bir arkadaşım. Gelmiş Türkiye'ye yerleşmiş. Bu ecnebiler cidden bi tuhaf.
Amerikalıların iç savaş zamanın dan beri haz etmedikleri komşu ülkesi..Genellikle iyi olanakları ve insanların güler yüzünü makara konusu yaparlar. Gerçekten alışılmışın dışında iyi bir sistem var. Calgary' de 3 aylık zamanımda yaşadıklarım beni etkilemişti. Birincisi sabahın körü afyonum patlamadan bisikletle markete gittim bir kaç bişey aldım. Çok acıktığımdan oracıkta ekmek arası bişeyler hazırladım. Bi yandan kahvaltımı ederken bir yandan bisikleti sürmeye çalışıyordum. Olacağı oldu yolunda giden arabaya önden çarptım. Ben de küçük bir hasssktr " şoku hemen toparladım. Ülen şimdi mevzu çıkacak arabayı çizdik fln derken ben ok bende bişey yok diyip sıvışacakken sürücü kadın çevredekiler bi anda üzerime çullandı. Len dedim zıçtık dalacaklar. ! Beni bisikletten indirdiler iyi misin ? Bişeyin var mı? Hastaneye gidelim. Bi yandan kadın sürekli özür diliyor. Yahu ne özrü ablacım ben sana çarptım diyorum. Yok inanmıyor. :D Diğerleri oramı buramı inceliyor iyi miyim diye :)) zorla bi kliniğe götürdüler full check up sonra yemek ısmarlayıp eve bıraktılar(bisikletide :) iyilikte sınır yok. Her yerde sincap geyik. Yem yeşil rahat hayat. İnsanları güzel. Otobanda hayvanlar için üst geçit bile var ! Aile yaşamı kurmak ve huzur içinde yaşamak için başka bir ülke düşünemiyorum.
kışın 5 ay geçirdiğim ülke. insanlar birbirine saygılı,guleryüzlü ama birazda sıkıcı. soğuğu da soğuk kardeşim.
yaşaması hem keyifli hem de zor olan ülke. insanlık, özgürlük açısından ardığınız her şeyi bulabilirsiniz. çalışanın da hakkını veriyor ama iş bulmak, tutunmak, kendini kabul ettirmek çok da kolay değil. havası ve kültürün soğukluğu bazen kalbinizi yoruyor.
/ 3