japonya

doğu asya'da bulunan nadide ülke. toplamda 130 milyona dayanan nüfusunun sadece 30 küsür milyonu başkent tokyo'da bulunmakta. ada ülkesi olması sebebiyle diğer ülkere göre biraz daha kapalı kalabilmiş olsa da geçtiğimiz yıllarda dış kültürlerden etkilenmemiş denemez; fakat en aza indirgenmiş denebilir sanırım.(ki bu sebeple de geleneklerine çok bağlılar.)

hiragana, katakana, kanji adı verilen 3 adet yazım şekli(daha doğrusu japonca kelimeler, dile dışarıdan geçen kelimeler gibi bir farkları vardı) bulunmaktadır.

insanların birbirine olan saygısını para üstü verirken dahi hissedebiliyorsunuz en basitinden şehirler arası otobüste veya [bkz title="japan rail pass"] ile kullandığım 2. sınıf trenlerde koltuklar arası mesafeler bile türkiye'dekilere kıyasla çok fazlaydı ve rahattı.

https://i.hizliresim.com/okZ3Jq.jpg https://i.hizliresim.com/lWyjAp.jpg">

konaklamasını hostellerde veya bulunduğunuz şehire göre hotellerde yapabilirsiniz ama farklı bi tecrübe için kapsül odalarda kalabilirsiniz fiyatlar 3 aşağı 5 yukarı aynı sayılır. bi tık daha ucuza kalmak isterseniz 7/24 açık internet kafelerde kalabilirsiniz (internet kafe dendiğinde kafanızda türkiye'deki gibi yerler canlanmasın çok daha lüks yerler fakat genelde evsizler veya kıt kanaat geçinen insanlar kalıyor ve hentai manga tarzı pornografik reyonların yoğunluğu insanı da rahatsız edebilir.)

tuvalette rahatına düşkün olanlar için genel olarak toto washlet kullanıyorlar bu da taharet musluğu gibi sorunları ortadan kaldırmasının yanı sıra ısıtmalı klozet veya müzik çalan, sprey sıkan gibi ek uygulamalara da sahip olabiliyor.

şehirlerdeki estetik anlayışları da en basit şekliyle logar kapaklarında bile belli oluyor.
https://i.hizliresim.com/3qaLdj.jpg https://i.hizliresim.com/RPVkqo.jpg">

ülke genel olarak diğer asya ülkelerine göre pahalı olsa da avrupa yerine tercih edilecek bir yer bana kalırsa. tek başına kyoto bile insanı hayran bırakan bir şehir. tokyo biraz daha modernize olmuş olsa da kyoto özellikle gion bölgesi geleneksel kültürlerini koruyan bir yer ve sokaklar yer yer geyşalar da görebiliyorsunuz.
https://i.hizliresim.com/okZ3Gk.jpg">

https://i.hizliresim.com/lWyjJb.jpg">

https://i.hizliresim.com/VMLaor.jpg">

eğer olur da yaz aylarında gelirseniz fujisan'a yani fuji dağına çıkmadan geçmemenizi de öneririm.

https://i.hizliresim.com/ZEVkvZ.jpg">

https://1.bp.blogspot.com/-2pdYZPNkDs8/V_p0ILZNUCI/AAAAAAAABH4/9DAdWPu5qQkCnHq5B9X4CKovahq1fF_vwCLcB/s1600/IMG_5919.JPG">
koylulerin markete ulasamadigi icin internetten siparis verdigi ve kargonun dag basina bile urunleri goturebildigi ulke
vizesiz olarak 90 gün süreyle ziyaret edebileceğiniz ülkedir.
sakura zamanı gitmeyi hayal ettiğim pahalılığıyla ünlü ülkedir.
her şey yolunda giderse, 6 ay sonra ziyaret edeceğim ülke. asiana airlines'ın 30. yıl şerefine yaptığı kampanya sayesinde iki kişi gidiş dönüş biletlerini 4300 tl'ye aldık. daha şimdiden yaşadığım heyecan ise paha biçilemez.
Tokyoda her işlek caddede en az 2 Türk donercisi görürsünüz.
tokyo, osaka, kyoto, nagoya, himeji, nara, akita, hokkaido gibi birçok bölgeyi bünyesinde barındıran, her birisini ayrı ayrı gezmek istediğim, harikalar diyarı ülke.
şu sıralar son 25 yılın en şiddetli tayfunu ile boğuşan ülke. doğaya, dünyanın tamamından daha fazla saygılı bu ülkenin, doğa tarafından bu kadar hırpalanması, ilahi adaletin de bir yerlerde eksiklerinin olduğunu gösteriyor.
Bir Türk olmasaydım, mutlaka dahil olmak istediğim ırk.
Muazzam bir ahlak, çalışkan bir toplum.
Bu çocuklar harika dostum.
Doğu Asya'da bir ada ülkesidir. Büyük Okyanus'ta bulunan Japonya Japon Denizi'nden Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve Rusya'nın doğusuna, kuzeyde Ohotsk Denizi'nden güneyde Doğu Çin Denizi'ne ve Tayvan'a kadar uzanır.