izmir mavi tren

Ankara-İzmir arası mavi trenin olduğunu ve şuanda da bu hattın çalıştığını öğrendim. İlkbaharın da gelişiyle güzel bir yolculuk vadediyor olabilir. Ankara'dan Eskişehir'e YHT ile gidiliyor oradan aktarma ile mavi trene biniliyor (sebebi de ray çalışmaları). Yataklı vagonu mevcut, fiyatı an itibariyle 68 tl.
manisadan akşam 9da binip sabah 6da kütahyada indiğim trendir. kütahyaya gelirken gün doğumunun kızıllığı bir ayrıdır uyunmaması tavsıye edilir.
p.s. kütahyada saat 6da hayat olmadığını keşfedilip 7.15 treniyle eskişehire geçilebilinir.
izmir'den gidiş esnasında, gece saatlerinde o güzelim manzaralar kaçırılsa da dönüşte insanı huşu içinde bırakan hattır.

lakin eskişehir-izmir arasını 12 saat civarında gitmesi çok işlevsel değildir. yht'nin en kısa zamanda aktif olup bu hattın emekli edilmesi gerekmekte.
Manzara güzel olsada zahmeti vardır o süre o güzergaha çok abi
Uzun yol için gayet güzel bir tren ucuz hemde ama manisa dan izmire ucuz diye trenle gitmeyi tercih edince belli saatlerde sadece mavi treni var ve 8 eylül ekspresi 3.5 tl alırken bunlar sırf mavi treni diye 7 lira alıyorlar olmaz olmamalı lütfen pilis
Sabah 6 da kalkılır ve 8 e kadar geçen 2 saat 20 dakika gibi gelir, öyle güzeldir manzarası
restorantı pahalı yolculuğu yorucu olmasına karşın eğer yanınızda kafa dengi birisi varsa aşırı eğlenceli olur yolculuk. yataklı bölümüne hiçbir zaman param yetmediği için hep o vagonu merak etmişimdir.
Sevdiğim beyle hayatımın en güzel yolculuğunu yaşadığım yer. Özledim. Hem sevdiğim beyi hem de mavi treni
Türkiye'nin en uzun tren yolculuğunu yapabilmek için kullandığım ilk tren hattıydı.

Rotayı tamamlamak için kullandığım bir diğer hat için;

(bkz: doğu ekspresi)