italya vizesi

alınması en kolay vizelerden biridir. (bkz: idata) aracılığıyla ya da konsolosluk aracılığıyla alabilirsiniz. vize için belgede vb yalan olmadığı sürece kolayca verilir. 3-5 gün bekleme süresi vardır.
alınması son 2 aya kadar en kolay vizelerden birisiydi. ancak sebebi bilinmez şu sıralar herkese red veriyorlar, dosyasını bizzat eksiksiz hazırladığım en az 6 ay alır dediğim 2 arkadaşım red yedi.

o yüzden şu sıralar italya'dan uzak durmanızı tavsiye ediyorum.
3 günde aldığım, yıllardır beni üzmeyen über güzel vize.

Oncelikle Pasaportunuzun aslı ve ilk 2 sayfasının fotokopisi
•aracı firmaya ödeyeceğiniz Vize harcı ve Danismanlik ucreti
•2 adet biometrik fotoğraf
•İtalya vizesi Başvuru Formu (bu belgeyi aracı firmada doldurabilirsiniz )
• güncel e devletten alınmış Öğrenci Belgesi
•Vukuatlı Nüfus Kaydı
•Ehliyet- Kimlik fotokopisi
•Sponsor’a ait belgeler [ Maaş bandrosu, imza sirkusu (ehliyet varsa fotokopisi yeterlidir) ]
•Hesapta yeterli derecede para (hesap özeti) ( Hesap özeti aldığınız bankadaki görevlinin de imza sirküsü gereklidir )
•Seyahat Sigortasi (Bankalar ve Sigorta Sirketleri yapiyor)

Bu madde vize almanızdaki en büyük etken. Vize memuruna ya da aracı kuruma teslim edeceğiniz belgeler eksik olunca zaten tamamlamanız için geri gönderiliyorsunuz. Haliyle, belgeler tamam olmadıkça da dosyanız işleme gönderilemiyor. Bu yüzden, dikkat etmeniz gereken ilk şey istenen tüm belgeleri sağlamak; hatta ekstra nüfus kağıdı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi, araba ruhsatı ve bireysel emeklilik hesap dökümü gibi talep edildiğinde gösterebileceğiniz ek belgeleri de yanınızda taşımalısınız.

Belgeler haricinde ülkelerin vize başvurunuzda sizden beklediği şeylerden biri de otel ve uçak rezervasyonlarınız. Bazıları biletlemesi yapılmış uçuş olmadan talebinizi geri çeviriyor, bazılarında ise rezervasyon yeterli oluyor. Schengen bölgesinde işinizi garanti altına almak için kesinleştirilmiş ve ödemesi yapılmış uçuş bilgilerini sunmak sizin yararınıza olur.

Konaklama rezervasyonlarınızı Booking.com, Hotels.com, Rocketmiles, Airbnb gibi sitelerden açık adres ve iletişim bilgisi gösterme koşulu ile yapabilirsiniz; ancak belgelerinizi teslim ettikten sonra verdiğiniz iletişim bilgilerinden sorgulanacağınızı unutmayın.
şu adrese tıklandığında İtalya Ankara Büyükelçiliği’nden randevu alarak da alınabilecek vizedir. aracı firma olmadan da bu vizeyi almak mümkün.
en hızlı alınan vizelerden biridir.

vize için gerekli evraklar linki

linkteki evrakları eksiksiz tamamlayıp , bankanızda da seyahat sürenize göre ortalama 1000 euro olursa , 1 günde alabilirsiniz.
istanbul idata için ; evraklarda eksik olursa sorumluluk sizde denilip , eksik evrak ile başvurunuz yapılır fakat ek evrak istenebilir veya red gelebilir.
bu vizeye başvuracaksanız idatayı aradığınızda randevunuzu konsolosluğa istediğinizi söyleyin. bu şekilde idataya vereceğiniz paradan tasarruf sağlamış olursunuz. ancak konsolosluk kısıtlı sayıda randevu kabul ettiği için konsoloslukta randevu istediğiniz tarihten yaklaşık 1 ay önce aramanız gerekmekte. evrakları teslim ettikten sonra, 1 hafta sonra gelip pasaportunuzu alabilirsiniz diyorlar.
Eksiksiz belge, otel rezervasyonu ve uçak bileti ile başvurup red veren ülke vizesi. Aynı belgeler ve sahte rezervasyon ile Hollanda’dan bir hafta sonra 6 aylık multi vize aldığım da doğrudur.