istanbul'da gezilecek yerler

/ 2
Türkiyenin en kalablık şehri olan istanbula gelen veyahut kalan kimselerin mutlaka görmesi gereken yerlerdir. Arkadaş arasında ''x yere kesinlikle git'' ya da ''y yerini kesinlikle gör'' cümleleri ile bahsedilen sanatsal, kültürel, tarihi veya turistik özellikleri baskın olan mekanlardır.
(bkz: salt galata) -Beyoğlu
(bkz: istanbul modern) -Beyoğlu
Her yeri ayrı bi güzellikte zaten biteceğini sanmıyorum ama korular,galata,kız kulesi,kadıköy Beşiktaş daha bir sürü yeri her yerde ayrı bi hayat var görmek gerek...
popüler yerleri es geçip bilinen ama pek gidilmeyen yerleri saymak gerekirse listenin en başına kariye müzesini koymak lazım gelir. tarihe ilgisi olmayan adamı bile hayretler içinde bırakır. mozaiklerdeki hikayeyi sıralı biçimde görüp anlamak için iyice araştırmak gerekir.

sonrasında tahtakale deki rüstempaşa cami ikinci sırayı alır. devasa değildir ama hem hikayesi hem de şahane mozaikleri yakından görme şansı olduğu için es geçilmemelidir.

karaköydeki ilk istanbul camisi olan arap cami ise mimari açıdan görülmesi gereken bir camidir. osmanlı camilerinden farklı bir mimarisi vardır ve ahşap tekniği ilgi çekicidir.

büyük şehirde sakin ve yerel hayat deneyimi için ise samatya, yeşilköy ve kuzguncuk sokaklarında kaybolmak paha biçilmezdir.

yine herkesin es geçtiği osmanlı istanbulunun şirin kasırları başta ıhlamur kasrı ve hidiv kasrı olmak üzere görülmeye değerdir.
Bağcılar: insan ırkı çeşitlerini açık müzede görebilirsiniz
sarıyer - bahçeköy - atatürk arboretum'u
sarıyer - rumeli feneri - kale
beykoz - poyraz
anadolu hisarı'dır. çağ açıp çağ kapatan bir olayın başlayacağını ilk kez resmi olarak duyuran muazzam tarihi yapıdır. görülmeli ve öğrenilmelidir.

(bkz: fatih sultan mehmet)
(bkz: bizans)
(bkz: istanbul'un fethi)
Pierre Loti Tepesi - Moda - Caddebostan - Galata Kulesi - Çamlıca - Kız Kulesi - Ayasofya - Sultan Ahmet - bostancı kadıköy
buraya validebağ korusu yazmak istediğim, ama bir türlü yazamadığım başlık. umarım birgün eski ihtişamına kavuşur
10 tane yer yazıp geçilecek bir konu değil bence bilinen yerlerin dışında yazmakla bitmeyecek bir çok yer var şehirde. En ücra köşesi bile bir güzelliğe sahip
/ 2