interrail yaparken portekiz'e uğramamak

genel olarak var böyle bir durum. İnterrailci arkadaşlar genel olarak İspanya'ya uğrayıp oradan rotalarına devam etmekteler. haklı sebepleri var elbette. çünkü portekiz rotalarına ters gelebiliyor ve onlara zaman ve para kaybı yaşattirabiliyor. ancak orada 5 ay yaşamış bir olarak söylemek isterim ki çok şey kaçırıyorsunuz. güzelim ülkede o kadar iyi yerler var ki bence rotaya eklenmesi gerekiyor. bu konuda geçen ay interrail yapmayı düşünen arkadaslarin da kanına girerek rotalarına portekiz'i eklemelerini sağladım. gezilesi görülesi memlekettir.
kesinlikle katılıyorum, erasmusu portoda yaşayan biri olarak portekiz gördüğüm en güzel yerlerden biri. porto, lizbon, coimbra, setubal, algarve, braga hepsi görülesi yerler. özellikle orada kalan arkadaşlarımdan aldığım habere göre son iki yılda çok fazla turist çekmiş porto.
kesinlikle portekiz güzeldir ama interrail rotasında 30 gün sürekli ya da üzeri yapmıyorsan mantıksızdır neden ?

bir interrail' ci, 30 güne 15 ya da genelde 30 güne 7 kullanım bilet alır. ve portekiz rotası genelde şu şekildedir.

roma floransa bla bla bla derken barcelona' ya sonra da madrid' e gelinir.

madrid' ten lisbon' a gitmeniz için eğer (bkz: renfe ) treni kullanacaksanız hızlı ise zaten 8 saat ile 14 saat arası değişir o da 80 € gibi ücretler ödersiniz ya da 30€ benzeri regional trenler.

ya da 19 saatlik ücretsiz interrail treni kullanacaksınız o da mini rez ücretiyle.

bunların hepsinden önemsizi zamandır yani interrail bileti hakkı. madrid' e kadar min 4 hak kulanan interrailci, 3 ülke bilmem kaç şehir gezi 4 hak kullanmışken sadece lizbon'a gitmesi 3 hakkını yer şöyle ki

madrid to lizbon 1
lizbon' dan rota genelde ya san sebastian üzerinden paristir ya da uçak kullanmıyorsa (bkz: bordouex) üzerinden paris - brugge şeklindedir. bunun içinde sadece paris' e direk lizbondan dönmesi 2 haktır.

yani gereksiz yolu uzatan rota olduğundan kullanılmaz. eğer 30 gün sürekli vb biletiniz varsa size tavsiyem.

roma napoli amalfi floransa pisa cinque terre venedik lugano gölü nice monaco barcelona madrid güney ispanya ( toledo, cordoba, sevilla ) lizbon porto galiçya üzerinden paris' e bağlanmaktır.
Bunun Erasmustayken portekiz'e gidemeyen versiyonu biri olarak, en cok icimde kalan durumdur. Ancak bes kurus param kalmadigi ve babami arayip "yasamimi devam ettirebilmem icin bana biraz para yatirman gerekiyor" dedigim, o da yalnizca dönüş paramı gonderdigi icin gerceklestiremedigim eylem.
Cok buyuk bir hatadır. Bu hataya zinhar düşmemek gerekir.
Insanlari o kadar sicak kanlidir, oyle guzel bir latin kültürü etkilidir ki gittiginizde sizi gercekten asik eder.

Lizbonda belem bolgesini gezmeli, tarihi tramvayla tur atmalidir.
Portoda 1. Luis koprusunden douro nehri seyredilmeli, sokaklarinda kaybolunmalidir.
Braga'da bom jesus katedralinden sehir izlenmeli
Sintrada masallardan firlamis saraylar gezilmeli
Cascaisten okyanusa bakilip kafa dinlemeli
Cabo da rocadan avrupanin en batisina gelindigine dair sertifika alinmalidir ;)
erasmusu orada yapmış biri olarak portekize uğramadan interrail a devam etmenizi önerebilirim. bende öyle yapmıştım rotaya uyduramadığım için. ama tekrar gidip kesinlike görülmeli. özellike festival zamanında, mayıs ortası haziran ortası arasında lisbona uğranmalı. insanların 1 ay boyunca her gün böyle eğlenebiliyor olmasına inanamamıştım. güneyine de inilmeli, algarve denilen bir bölge var, orda lagos a gitmenizi öneririm, adım başı inanılmaz güzellikte koylar var. interrail da uğramamış olmanızın acısını sonradan çıkarın, yok abi o kadar uzağa gidilir mi bi daha derseniz rotanızı tekrar gözden geçirin derim
Yapılan en mantıklı eylem. Lizbon belki gezmeye bi’ nebze değer ama porto’da Douro nehrinin üzerindeki gustav eiffelin yaptırdığı köprü dışında göreceğiniz pek bir şey yok. Gaia’da şarap içip öyle ilerleyebilirsiniz ama değer mi? Bence değmez. İspanya’dan yolunuza devam edin.
Bu arada Porto’nun şarabı da üzüm reçelinden daha tatlı.