imam nikahı fikrinin mide bulandırıcı olması

cevaplanabilir entry
dün arkadaşımın resmi nikah öncesi imam nikahı ile evlendiğini(?!%&?) öğrenmemle yaşadığım hissiyat ya da daha doğru ifade ile duygu durumu bozukluğu.

sene 2021, neredeyse 21. asrın çeyreği tamamlanmış ve imam nikahı fikrinin hala akıllarda olması bana korkunç geliyor. hele bunu yapan insanların üniversite mezunu olması (ki bu ülkede üniversite mezunu olmak aydın statüsü demek oluyor) beni çıldırtıyor.

"ey antabuse senin aklın ermez öyle şeylere" dersiniz susarım da içim el vermez. sanırım sorun benim yerimi yadırgamam ya da buraya dar gelmem. ya da ne bileyim işte.

yaradan akıl vermiş fikir vermiş daha ne yapsın, biz de imam nikahını bulmuşuz. yersen!
özgürlük bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter.
tercih edersin yada etmezsin ama bu kimsenin inancını saygısızca eleştirme hakkı vermez. sana doğru gelmeyebilir , ama bir başkasının tercihlerine müdahale hakkı vermez.
İnanç özgürlüğü kavramını insanımız bir türlü kavrayamadı, evlilik akdinin geçerliliği resmi kurumlarca yapılmadığı sürece zaten Türkiye Cumhuriyeti gözünde geçersiz. Milyarlarca insanın inandığı ve gerçekleştirdiği bir durumu mide bulandırıcı bulmak bence saçma. Dini nikah mide bulandırıcı ise müslüman popülasyonundan fazla olan hıristiyanların yaptıkları kilise nikahları, çok daha eski bir inanış olan museviliğin gerektirdiği ritüellerde yapılan nikahlar da mı mide bulandırıcı? Bırakın artık insanların zarar vermeden yaptığı şeylere karışıp benim istediğim gibi yaşa demeyi.
İnanç özgürlüğü demek inançları ve onların geleneklerini de eleştirebilme hakkını getirir. İsteyen imam nikahı kıysın, isteyen iman nikahı kıyanları eleştirsin, isteyen imam nikahı kıyanları eleştirenleri eleştirsin. Olay bu kadar basit ve net aslında. Dini ya da başka kutsal sayılan değerler de eleştirilebilirdir. Fakat imam nikahı kıyanları eleştirenlere “neden eleştiriyorsun” demesin kimse.

Edit: mide bulandırıcı demek eleştiri değildir ayrıca bunu da belirtmek isterim. Eleştiri nesnel olmayan betimlemeleri barındırdığında bunun adı yorumdur. Eleştiri yapmak duygusal sebeplerden uzak şekilde dile getirilmelidir. Fakat durum yine değişmez çünkü ifade özgürlüğü dediğimiz şeyin sandığınız gibi sınırı olan bir şey değildir. Sınırı olsaydı bu gerçek bir özgürlük olmazdı. Tabi yaşadığımız gezegeni ve insanların toplumsal normlarını düşününce gerçek bir özgürlüğün varlığında söz etmek imkansız.