hatay

/ 8
Künefesiyle ünlü, çöl gibi zannedilen ama yemyeşil olduğu görülünce şok geçirilen şehirhatay - hatay-IACcb
En sevdiğim deli gibi sevdiğim tuzlu yoğurdun memleketi. Kahvaltıda onu güzelce baharatla renklendirip üzerine bir de zeytinyağı gezdirince ohh yanına domates, çay başka şey aramıyor insan. kültürünü bildiğime, yemeklerini yapmayı öğrendiğime göre ee 4 kere de gidip kaldığıma göre kendimi fahri hataylı ilan ediyorum elbette.
Memleketlerini Anlatmayı Çok Seven Dostlarımın Olduğu, İşgalden kurtarabilmek için Atatürk'ün Büyük Mücadele verdiği Şehir.
hatay değil iskenderun..
Doner
Kunefe
Belen tava
Humus
Lahmelevarka(kagit kebabi)
İçli kofte
Nar ekşisi
Kaytaz böreği
Ama en çok önerdiğim ; büyükçe bir eğğri çaş
Tarihi dokusuyla oldukca zengin bir ilimizdir. Muzeleri mutlaka gezilesidir. Hatta ilk klise yerine kullanilan magara tarzi ilkel yapi buradadir. Ama konumuz bu degil. Konumuz yemek! Hayatimda gezdigim kaldigim en luks otelleri 7 yildiz da dahil hepsini dusunuyorum. (Hava atmiyorum cidden bak) boyle bir kahvalti manzarasiyla karsilasmadim. Hem de bir evde yedigim kahvalti. Her sey organikti ve muhis bir cesitlilik vardi. Taze baharatlar, aromatik zeytinyaglari, salatalar, meyveler, yoresel peynirler, biberli ekmekler, keskek hatirliyorum evet keskek bile vardi... Neler de neler. Kahvalti boyleyse gerisi nasildir diye dusundum ilk ve pisman olmadim. Boyum kadar (kısa degilim) tepside yapilmis dev bir kunefe, kebaplar ve sıradan sebzelerle yapilmis muntazzam yemekler... Suriye savasindan onceydi tabi gidisim. Simdi nasil bilmiyorum. Insanlar hala huzurla yiyebiliyorlar mı o yemekleri onu da bilmiyorum:(
zamanında pek çok medeniyete ev sahipliği yapan şehir. özellikle geniş mutfağı ve sevecen halkıyla gidilecek yerler listemde ilk sıralarda.
/ 8