figüranlık

Ana castların diyaloglarını gerçekleştirdiği esnada arkaplana canlılık katan insanlardır. Bu iş ajanslar aracılığıyla yapılıyor. Bar, okul, sokak ve birçok sahnede figüranlara ihtiyaç oluyor. Kendilerine düzgün bir muamele yapılmamasına rağmen işin önemli kısmını onlar oluşturmaktadırlar. Düşük ücret, belirsiz mesai şartları, hava şartları ve kendilerine gösterilen muamele bu işin temel zorluklarındandır. Nerden mi biliyorum? 5 aylık iş tecrübesiyle sabittir. Test edildi, onaylandı. Gazetecilik mezunu biri olarak kendi mesleğimi yapmak yerine bu işi yaparak insanın psikolojisinin nasıl bozulabileceğini ilk elden deneyimledim.
ülkemizde, ajansların sizi sabahın 4 ünde alıp gece yarılarına kadar 10 dk lık yer için alıkoyduğu, 3 kuruş parayla sömürdüğü iştir.
behzat ç dizisinde 3 farklı bölümde yapmış olduğum iş. işsizlikten ölüyor olsan dahi 17 yaşından sonra yapılmaz.
Bir arkadaşımı yıllar evvel Leyla ile mecnun izlerken bir anda televizyonda görmem ile ulan bu nasıl oldu diye aramamla birlikte bulaştığım, bulaştığıma pişman olduğum iştir. Aradım kendisini beni yazıldığı ajansa yönlendirdi, ajansta iki üç fotoğraf çekildikten sonra akşamına aradılar. Yarın dizi çekimi var günlük kıyafet giy gel saat 7'de AKM önünde ol dediler. Ben saat 7'de gittim, anam anam ne kalabalık, meğer bu işler buradan dönüyormuş. Bütün gece hiç uyumadığını söyleyen bir arkadaş bizi toparladı, elimizde birer tane poğaça verdi ve sete gittik. O zamanlar ilk bölümü çekilen cadı kazanı diye bir diziydi gittiğimiz set ama hiç yayınlanmadı. Saat 7'de başladığım fgr serüveni ertesi gece yarısı 5'te yönetmenin paydos demesi ile sona ermişti. Bizi -allah razı olsun- evlerimize bırakan set görevlisi abiye tekrar teşekkür ediyorum. Ertesi gün öğlen tekrar arayıp beni uykumdan uyandıran ajans görevlisine abi allah aşkına benim numaramı silin demiştim. Garip bir tecrübeydi sırf leyla ile mecnun'da oynayalım diye yazılıp başlamadan biten bir serüven. O bu değil sahne sıram bile gelmemişti, boşuna 24 saat orada bekledim ama yemekler çok iyiydi, iki saatte bir yemek gelmişti sete.