evrim

günümüzde bile evrim teorisi olarak tartışılan, deneysel yollar ve metotlar ile ispatlanmış doğa yasasıdır.

mutasyon ve doğal seleksiyon gibi nedenlerden dolayı canlılardaki değişime verilen isimdir.

(bkz: charles darwin)
Darwin'i ateist sanan insanların savunurken bok edip eleştirirken rezil olduğu konudur. İlginçtir ki teorisinden ırk diye bir kavram olmadığını kanıtladığimız Darwin esasen ingiliz milliyetçisidir. Daha saymakla bitmez bu konular yaz aga yaz
basit bir şekilde doğal seçilim, mutasyon ve kalıtım ile temellendirebileceğimiz, her ne kadar ülkemizde sebepsizce hazmedilemiyor olsa da, gerçeklik. macerası darwin dedenin türlerin kökeni adlı eseriyle başlar diye bilinir ama öyle değildir (bkz: alfred russel wallace)
Evrim teorisi ile karıştırılmamalıdır. Evrim bir doğa yasasıdır, defalarca test edilmiş, gözlenmiş, kanıtlanmış basbariz bir yasadır. Evrim teorisi ise bu yasayı açıklamaya çalışan bilgi topluluğudur. Evrim teorisini çökertebilirsiniz, ama bunu din ve diğer inançlarla değil, yalnızca daha iyi bir teori ile yapabilirsiniz. Hodri meydan. Bilim böyle ilerliyor, bize de bi faydanız dokunur.

Edit: tanım yapmamışım. Popülasyon içerisindeki gen ve özellik dağılımın nesiller içerisindeki değişimi. Tanım “evrim ağacı” adlı bir youtube kanalına ait. İzleyin, izlettirin.
insanlığın varoluşsal problemlerine verilen en bilimsel cevaptır. nitekim kavraması da bir o kadar zordur çünkü evrim, "ha şimdi ben maymundan mı geldim?" gibi bilimi kökünden sarsan sorulara hala daha net cevap verememiştir. :)
Çok net olarak kanıtlanmış bir şey olmasına rağmen hala inkar edilmesine bir türlü anlam veremediğim şey.