erzurum da yapılacaklar

Selam sözlük. 1 aylık eğitim için Erzurum'a gitmem gerekiyor. Tabi gitmişken şehrin güzel yanlarını da keşfetmek istiyorum. Neler yapılır neler yapılmaz bilelim :) erzurum anısı olan aydınlatsın.
valla erzurumda bulunmadım ama kesinlikle kars'a gitmeni öneriririm. ani harabeleri, çıldır gölü kesinlikle görmelisin.
Aylar sonra girdiğim entry geldi aklıma. Neler oldu neler. Gidiyorsunuz zaten siizi ilk taşhan'a götürüyorlar. Sonra mutlaka palandöken. Ardından bi atlama kulesi. Kırmızı peri bacaları, Erzurum evleri, doğu ekspresi... Bi ayda bayağı gezdim hatta bir yar edindim. O nasıl oldu bilmiyorum ama ilk buluşmamız Erzurum da saat 23.00 sonrası açık bir yer bulamayıp yaklaşık yarım saat yürüyerek sadece uzun yol şoförlerinin sabahladığı bayağı salaş bi yere oldu. Erzurum u sevdim demeliyim sanırım son olarak :)
4 senedir orda okuyorum, yarım dönem uzadı. sevilecek tek tarafı şu ki (istanbulda yaşayan biri olarak söylüyorum), tepen attığı zaman bi otobüse atlayıp 2 saat içinde başka bir şehirde olmak... belki sadece dolaşmak için gittiğim bi memleket olsaydı, sevebilirdim.
Erzincan Kapıda sıcak demlenmiş bir limonlu çay içmek tabiki
Erzurum'da yapılacak şeyler beklentinize ve mevsimine göre değişir. Öncelikle tarih ile iç içe yaşayan bir şehir istiyorsanız orası Erzurum'dur. Gelişimi 1300' lerde durmuş bir şehir çıkar karşınıza. Kent merkezinde Yakutiye medresesi, çifte minareli medrese, Taşhan, üç kümbetler, Erzurum kalesi ve saat kulesi, tarihi Erzurum evleri inanılmaz bir seyirlik sunar. Bunların yanısıra tabyalar, Lala paşa cami, Abdurrahman Gazi türbesi neredeyse her köşe başı karşılaşacağınız kümbetler ayrı bir keyiftir.

Yemek konusunda inanılmaz fırsatlar sunar. Tabi vegan veya vejeteryan değilseniz. Çünkü etsiz sofranın bereketsiz sayıldığı bir coğrafyadasınız. Etin en lezzetlisini yiyeceğiniz yerdesiniz: Ayran aşı, cağ kebabı, kadayıf dolması, lor dolması, kete, dut ve incir çullaması, su böreği, çaşır turşusu vs vs

Doğa güzellikleri istiyorsanız zaten bakir kalmış bir coğrafyadan bahsediyoruz ve bozulmamış güzelliklere hayran kalırsınız: bunların en güzeli Narman ve tortum'dur zannımca.

Erzincan kapıda limonlu çay, sobada patates ve muhabbetin tadına doyum olmaz burada maalesef cinsiyet önemli. Erkek olmak Erzurum'da her zaman kolaylıktır.

Erzurum'un yaşlılarından inanılmaz hikayeler dinleyebilirsiniz: efsaneler, masallar, memoratlar, fıkralar özellikle fıkralar doğal komik diyebileceğiniz onlarca insana rast gelirsiniz. Naim hoca ve Teyo pehlivan'ı anmadan geçmek olmaz.

Daha bir sürü tarihi, doğal, kültürel şeyden bahsedilebilir ama yaşamak gerek erzurum'u. Kendine özgü müzikleri, dili ayrı bir şey.

Eee gerek var mı buna siz bilirsiniz.
cağ kebabı aşırı pahalıydı ve parasına göre istediğim tadı alamamıştım.
Bir şansım daha olsaydı o parayı verip de almazdım galiba.
Diyeceğim şu ki erzurum'da her şeyi yaparsın da cağ kebabı yemek, bilemiyorum mantıklı mı?