erzincan

/ 2
doğu anadolu'nun şirin ve düzenli bir şehridir. özellikle doğa sporları ile uğraşan ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek dağları ve nehirleri mevcuttur. hali hazırda birçok doğa sporunun ulusal ve uluslararası etapları bu ilimizde gerçekleşmektedir. depremleri ile ünlü bir şehir olmasının zengin maden suyu kaynaklarına katkısı olmuştur. ekşi su adı verilen mesire alanında çeşmeden maden suyu içme keyfine varabilirsiniz. ayrıca tulum peyniri ve cimin üzümü tadılması gereken gastronomik zenginlikler arasında yer alır.
Memleketim diye söylemiyorum. Etrafı dağlık, ortası bağlıktır.

edit: imlâ
otlukbeli yaylalarımı dersin kızılayın ocak kurduğu doğal su kaynakları mı dersin, heybetine kurban olduğum yaylaları mı dersin hele bide tulum peyniri,tereyağı,balı vardır ki anlat anlat bitmez erzincan güzel yerdir aç kalmazsınız,eğer yolunuz düşer ise mutlaka tulum peyniri,tereyağı ve balını deneyin eğer gidebiliyorsanız çağlayan şelalesine kamp atın (aman dikkat ayılar çok iniyor o bölgede :) )
Kendi adına onlarca türkü olmasına karşın hiçte öyle türkü yazılacak bi yere benzemeyen dağlarını beğendiğim, ilçelerinin nispeten daha görülesi yerler olduğu, çomarlaşmaya oldukça meyilli yer yer bu duruma tanık olabileceğiniz anadolu şehirlerimizden.
doğu ekspresi ile giderken yaprak dönerinden sipariş verilmesi gereken kent.
Ergan dağında oldukça güzel bir kayak merkezi bulunduran şehirdir. Erzurum'a yakınlığından dolayı bu kayak merkezi gölgede kalmış olsa da gerek tenha olması gerek de acemiler için ayrı bir pist bulundurması sebebiyle tercih edilebilir.
annemin cağnım memleketidir. insanı güleçtir, genelde mizaçları benzer hemen belli ederler. doğası enfestir havası suyu toprağı ayrı ayrı güzeldir anlayacağınız. he bir de yaşlı kadınları altını inciği boncuğu çok sever, süslüdürler. şiveleri de pek hoştur. velhasıl severim. erzincan güzeldir.
yedigöller-esence dağları bölgesi gezilmesi gereken yerlerden
can erzincan türküsüyle beni kendine çağıran şehir.
içimden durdurulamaz bir şekilde buraya gitmek geliyor.


erzincan - trex-e8dHg
Askerliğimin bir kısmını yaptığım şirinlik abidesi ildir.
/ 2