erikli yaylası

/ 2
yalova'ya bağlı çınarcık sınırları içerisinde yer alan, 600 metre rakıma sahip bir dere 3 şelale(ben ikisini bulabildim)'ye sahip olan bi inek ovası.

buraya gittiğinizde buranın sahibi ineklerdir bunu unutmayın. onlarla güzel arkadaşlıklar , dostluklar kurun.

su ihtiyacınızı bölgede bulunan çeşmelerden karşılıyabilirsiniz. eğer canınız yemek yapmak istemezse işletmeler de bulunmakta.

şelale deyince herkes nedense bir niagara bir victoria bekliyor aman siz beklemeyin. üstteki şelale derinliği 1.5 metre aşağıdaki ise 3.5 metre civarı.

trekking için kolay bi parkura sahip, salın kendinizi bol bol yürüyün. odun toplamak için ovadan ormana doğru açılmanız gerekli.

yayla olduğundan yaz geceleri bile oldukça soğuk olur. interrail türkiye kamp etkinliğinde ed stafford gibi kıçı açıkta yatan arkadaşlar gördüm fakat sabah uyansınlar diye dürttüğümde bir tepki alamayınca hemen oradan uzaklaşmıştım.

yani iyidir , hoştur tecrübe etmenin zevkli olduğu bi yerdir.
bir alt kısmına mafya abilerin çöktüğü yer. girişte para aldıkları için prensip olarak girmedim. oraya 5 tl vereceğime bim sucuğu ile ekmek alır 2 öğün yemek yerim be, salak mıyım ben ?
yalova çınarcıkta bulunan bir yayladır çınarcık merkezden dolmuşlar kalkar herkes bilir zaten son etkinlikten sonra fakat bilmeyenler için dünyanın en mükemmel dolmuş yolculuğudur. Yemyeşil dağların arasından ince bir patikadan yukarı kıvrılan yılan gibi bir yoldan devam ederek varıyorsun buraya ağzın açık kalıyor.
Birkaç gün gittiğim yerdir. Şöyle bir durum var, "Erikli Yaylası"nda konaklarken kamp ücreti istiyorlar ve iki tane şelaleden başka bir şey yok, insanı tatmin eden düzlük bir alan da yok, ayrıca yaylaya hiç benzemiyor. Bu yüzden sorup soruşturup Delmece'ye çıktım. Oraya giderken tanıştığım bir çift ile şelalelere giden yolda köprüyü geçmeyip sağdaki patikadan ormanı tırmanarak bi 1-2 saatlik tırmanışın ardından asfalt yola çıktık. Sonra otostop ile Delmece Yaylası'na ulaştık. Heh işte, yayla budur!

Alabildiğine yeşil, inekler, atlar ve köpekler koşuşturuyor. Büyük bir ateş yaktık gece, yıldızlar inanılmaz güzeldi. Büyük odunlar bulamadığımız için ateş çabuk azaldı ve topladığımız bütün odunlar 2 saatte bitti. Sonrasında inanılmaz soğuk olduğu için uyuduk. Benim uyku tulumum olmadığı için çok zorlandım. Sabah ise mükemmel bir dinginlik ile uyanıyorsunuz.

Dönüşte asfalt yoldan Dipsiz Göl'e de uğradım. Küçük ama tatlı bir yer, Delmece'ye 11 km yürümek istemeyenler Erikli'den 2.5 km uzaklıktaki bu gölde kamp atabilir.

Bunun dışında yayladan dönüş sadece 17:00'de olduğu için yaklaşık 15 km yürüdüm. Sabah hiçbir araç geçmediği için otostop da çekemedim. Teşvikiye'ye 4 km kala biri aldı sağ olsun bıraktı çınarcık girişine.

Eğer doğa göreyim, yaylaya çıkayım diyorsanız, Erikli Yaylası sizi tatmin etmeyecektir. Biraz daha yürüyüp Dipsiz Göl veya Delmece'ye çıkın. Uyku tulumu mutlaka götürün! Yiyecekleri çantanızın en dibine koyun ki koku yapmasın hayvanlar toplaşmasın.
Oksijen ve doğa bankası. Kamp ve dinlenmek için güzel bir seçim ancak lütfen çevreyi temiz tutun!
lokasyonu nedeniyle iyice popüler olmaya başladığından resmi tatillerde gidilmemesini tavsiye ettiğim yayladır. tatil dönemleri dışında kesinlikle tavsiye ederim. şelalede yüzmeden dönmeyiniz.
teşvikiye köyünden yaylaya dogru dereyi solunuza degilde yaya sekilde sağınıza alarak giderseniz sonunda bi patika yol başlar, onu da 20 dk yürürseniz sizi muhteşem bi atlanabilir şelale bekler. Akçağaç ormanı ayrıca beni benden alır
Yalova çınarcıkta bulunan bir yayladır. Az mı kamp attık oralarda bee. Hele ki son kampta kurduğumuz oba efsaneydi
İstanbul'a çok yakın olmasının dışında, yerli halkının çok tatlı, yardımsever ve açık görüşlü olması sebebiyle bayılarak kamp yaptığım yer. ufak bir öneri; daha sessiz sakin,kendi başınıza kamp yapmayı seviyorsanız mutlaka, erikli yaylasının bir üstündeki büyük göl civarında kamp atın.
İstanbuldan ulaşım için pendikten feribot ya da kadıköyden kalkan motorlar kullanılabilir.

pendikten feribota binip yalovada inince bir şekilde çınarcığın teşvikiye köyüne ulaşıp oradan da şelaleye evsahipliği yapan yaylaya çıkabilirsiniz.

kadıköyden motora binip doğrudan çınarcıkta indiğiniz için 2 km kadar yürüyüp teşvikiye köyüne ulaşıp peşinden de ver elini yayla diyebilirsiniz.

çınarcık sahil şeridinde, iskele karşısında hemen market ve manavlar var, alışverişinizi yapıp teşvikiye köyündeki fırından da sıcak simit alıp köyü ikiye bölen derenin solundaki kahvede kahvaltı yapabilirsiniz. termosum yanımda benim kahve ne ki derseniz de kış ve bahar ayları erikli şelalesinden gelen sular sayesinde subasar hale gelen tepenin eteğindeki ormanlık alanda piknik yapabilirsiniz.

bisikletle gidecekseniz eğer yanınıza su ve bir kat rüzgar geçirmez yelek, ceket almanız şart, zira irtifa kazandıkça hava bir o kadar serinliyor, şelale ise bayağı serin, hatta soğuk.

unutmadan: şelaleye giriş 5 liranın altında bir ücrete tabii idi.
yalovada muhteşem bir yayla.
istanbuldan giderken belediyenin yolu kapatması yüzünden taaaa yalovayı bitirip neredeyse bursaya gelmişken dağ yolundan geri dönüp gecenin bi körü yaklaşık iki saat bırakın evi arabayı insanı bir ışık bile görmeden acaba doğru yolda mıyız inşallah gittiğimize değer diyeee diyee diye o keskin ve birbirinin aynısı olan sanki aynı yeri dönüyormuş hissi veren virajları nihayet bitirdik. çadır gördük diye sevinçten ölcez o derece. koştuk tabi akşam karanlığı pek bir şey göremedik ama şelalenin üzerindeki tenteye çadırı kurduk veee sabah bir kalkarız ki bu ne güzel günaydındır... belki de zorlu yollar sonucunda vardığımız için çok güzel gelmiştir bilemem ama görmeye değer

not: üzgünüm telefon çekmiyor
/ 2