ercan kesal

nuri bilge ceylan 'ın bir zamanlar anadolu'da filminde canlandırdığı muhtar karakteriyle yeni nesil oyunculara ders niteliğinde performans sergilemiş, aynı zamanda filmin senaryosunda da imzası bulunan oyuncu ve senaristtir kendileri. Kamuoyundaki bilinirliği çukur adlı diziyle tavan yapmıştır.
Tıp doktorudur. Yukarıda bahsi geçen rolüne olan hakimiyetini Anadolu'da vazifesini yaparken gözlemlemelerine borçludur biraz da. hatta yamulmuyorsam filmin * geçtiği Kırşehir'de de görev yapmıştır zamanında.
Peri gazozu kitabında hekimlik zamanında başından geçenleri kısa kısa hikayeleştirmiştir, okurken o yıllara ve ercan bey'in yanına ışınlanıyorsunuz adeta. Ayrıca bildiğim kadarıyla Özel Okmeydanı Hastanesi'de kendisine aittir.
kendisi tıp doktoru olduğu gibi başhekimlik görevi de yapmıştır.

"konuşmaya ordan başlarsak daha çok lafımız var çünkü onun dedesinin lakabı da eşekçi cafer" repliği ile beni en mutsuz anımda bile güldüren performansı bulunmaktadır. bu sahnenin detayını anlatan bir de kitap yayımlamıştır.

babası küçükken kendisine nobel ödüllü yazar ivo andric'in meşhur eseri drina köprüsü'nü almıştır. aynı kitap kendisine yıllar sonra 3 maymun ödülü için gittiği cannes festivali akabinde emir kusturica tarafından armağan edilmiştir.

kendisinin oyunculuğu efsane olmasına rağmen bir özeleştiri olarak tiyatro oyunculuğunu beceremeyeceğini iddia etmektedir.