erasmus almanya vizesi almanın yolu

Erasmus için acilen bilgi edinmem gereken vize türü. arkadaşlar merhaba çok uzatmıyorum. erasmus+ öğrenim kapsamında almanya'ya gidecekseniz vize adımlarını açıklayacak bir tanımlama yapıyorum.

yazdıklarım toplamda 15 adımdan oluşuyor ama süreci başından sonuna kadar detaylıca belirttim.

yazdıklarım tamamen kendimin yaşadıklarıdır. yulaktan dolma ya da başka yöntemler ile edinilen bilgiler belirtilmiştir.

1- karşı tarfatan kabul belgenizin gelmesi için gerekli kayıt işlemlerini çok bekletmeden yapın çünkü ne yiğitler mundar oldu o kabul belgelerini beklerken(benimki ptt'nin tozlu raflarında 1 ay geçirdi mesela).

2- kayıt işlemlerinizi yaptınız. la onayları gibi süreçler her üniversiteye göre değişiyor o yüzden bu konuda bir yardım da bulunamayacağım. bundan sonra kabul belgeniz geldi diye varsayıyorum.

3-üniversitenizin ab ofisin'den "teyit belgesi" adındaki belgeyi almanız gerekmekte. bu belgede gideceğiniz okul, hibe miktarı, kalacağınız süre yazmakta.(5 tane alın lazım olabiliyor, bana sadece 2 tane lazım oldu fotokopi verdim kalan yerlere) bu süre de üniversitenin kendi resmi ilan ettiği dönem aralıklarıdır. bakın "dönem aralığı" , ders aralığı değil tüm belgeleri buna göre doldurursanız daha rahat ederseniz. çünkü üniversiteler ders döneminden 1-2 hafta önce toplantılar yapmakta ve bunları katılımı zorunlu kılmakta.

4- biraz öğrencisi belgesi, biraz not durum çizelgesi alıyoruz, acık da kabul fotokopisi her ihtimale karşı dosyamıza koyuyoruz. hem ingilizce hem de türkçe olması iyi olur.

5- sigortalı çalışan ya da emekli olmuş ebeveyninizin nüfus kağıdı fotokopisini (benim ihtiyacım olmadı ama bunu istediklerini söylemiş insanlar) teyit , öğrenci ve not belgemizi aldıktan sonra doğruca sgk il müdürlüklerine (istanbul'da 2 merkezden veriliyormuş bilgim yok) gidiyoruz. ancak bu gittiğimiz sgk müdürlüğü aile fertlerimizden sigortalı olan ya da emekli olan kişinin ikamet ettiği yer olmalı. yani ben istanbul'dayım babacığım keşan'da benim edirne sgk müdürlüğüne gitmem gerekiyor. buradaki yetkili memuru buluyoruz diyoruz ki "ben at/11 belgesi alacağım bu da belgelerim, acaba bana yardımcı olabilir misiniz?" memur da "hay hay, belgelerinizi alayım" diyor. at/11 belgenizi de artık hazır.

6- randevu alma konusu bu sıraya kaldı ama siz isterseniz ilk adımdan önce de randevu alabilirsiniz. randevu almak için -0850 460 8493- numaralı idata'yı arıyorsunuz. başka resmi olmayan yerleri ya da kandırmacalı yerleri aramayın, bilgilerinizi vermeyin efendim. idata tek resmi kuruluş almanya vizeleri için(2018 ocak). telefonda bir süre bekledikten sonra bir görevli çıkıyor. erasmus için gideceğinizi ve bunun için randevu almak istediğinizi söylüyorsunuz. bu kişi de size uygun en yakın gün ve saati söylüyor. ben 14 ağustos tarihinde başvurup 7 eylül tarihine randevu alabilmiştim. vize kategorisi olarak "kültür " geçiyor erasmus+ için alınan randevular.

7- notere ebeveyniniz ile gidiyorsunuz. diyorsunuz ki ben almanya'ya gideceğim , babam/annem de sponsor olacak, devlet bana 400€ para veriyor kalan parayı (320€ =>her yıl değişiyor) babam ya da annem karşılayacak, bunun için taahhütname istiyoruz diyorsunuz. oradaki görevliler bunu hazırlıyor. illa örnek ister iseniz benimkini yollarım özelden. işte burada bir durum var. normalde taahhütname ücreti 250-300 lira gibi bir rakam çıkıyor. bu işlem sırasında ben noter katibi ile muhabbeti kurdum. "ya abi yok mu bize öğrenci indirimi " dedim o da "yok kardeşim dedi". tam o sırada noter odasından çıktı dedi ki "öğrenciler için bir yönerge geldi onlardan noter ücretlerini almayacağız ". bunu dedikten sonra babam kağıdı imzaladı ve taahhütnamemi de almış oldum.

8- noter'den nüfus müdürlüğüne gidip tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği alıyorsunuz. burada düşünceler kısmı dolu olacak diye belirtilmiş. oradaki memura bunun düşünceler kısmı neresi? dolu mu? diye sorun o zaten anlar ve yardımcı olur.

9- şimdi geldik bize ödeme taahhütü veren kişinin evraklarını toplamaya. benim durumumda bu kişi babamdı. aynen aldıklarımı yazıyorum.
- çalıştığı yerden 3 aylık maaş bordrosu
- maaş bordrolıarını imzalayan kişinin imzalarının içinde yer aldığı imza sirküleri
- sgk 3 aylık sigortalılık durumları.
- şirketin ticari sicil kaydı,ticari gazete örneği, faaliyet yazısı (bunlar babamın çalıştığı şirketin kayıtlı olduğu ticaret odasından temin edildi.)
- maaşını aldığı bankadan hesap dökümü.
- emekli maaşını aldığı bankadan hesap dökümü.
-kendi hesap dökümüm.

10- taahhütnamenin yeminli tercüman ile almanca'ya çevirtilmesi. bu işlem için çeşitli bürolar var sadece 1 sayfa olan bu kağıt için 40-50 tl arasında fiyat isteniyor. bu kişiler noterden aldığınız belgenin fotokopisi ile çeviriyi üst üste koyup, zımbalayıp , damgalayıp size veriyorlar. sizin bir daha gidip noterden işlem yapmanıza gerek yok

11- fotoğraf çekimi ve alınması. bu konuda fotoğrafçılar zaten gerekli ölçüleri biliyorlar yardımcı olacaklardır siz vize için istiyorum dediğinizde.

12- vize başvuru formunun çıktı alınması ve doldurulması. burada tek tek okuyup yazın. eğer kafanıza takılan buraya ne yazıcağım bilemiyorum dediğiniz yer varsa boş bırakın konsoloslukta yardımcı oluyorlar.

13- evraklarınız tamam. yukarıda bulunan tüm evraklar ile ucuz bir fotokopiciye gidiyorsunuz hepsinden 2 tane fotokopi çektiriyorsunuz 1 asıl 2 yedek olmak üzere 3 takım hazır oluyor.

14- erasmus+ öğrencileri almanya ulusal vizesi için vize ücreti ödemiyor. istanbul almanya kosolosluğu vize departmanı 24 numaralı bilgi notunda açıkça belirtilmektedir. (link : )http://www.tuerkei.diplo.de/…/…/24studentenmitstipendium.pdf

15- konsolosluğa kısmındaki bilgiler gümüşsuyu alman konsolosluğu için geçerlidir.
- isim kontrolü
- çantayı köpekle arama
- içeri girerken elektronik eşyaları dolaba kilitleme ve bir aramadan sonra içeri giriş.
- sol tarafta bulunan şahsa merhaba ben geldim evraklarım bunlar demek ve evraklarınızı vermek
- sizi hemen köşede duran ups bankosuna yönlendirmesi ve orada 10€ ödeyerek bir poşet alıyorsunuz. bankodaki ups görevlisi adres ve pasaportunuzu sizin dışınızda kim alabilir diye soru soruyor. ben 3 isim vermiştim.
- poşetle birlikte evrakları verdiğiniz yere gidiyorsunuz. burada verdiğiniz evraklar sıraya koyuluyor. eksik olan varsa söyleniyor fazla olan varsa geri veriliyor.
- bankolarda numaranızın yanmasını bekliyorsunuz. bu sırada diğer insanların vize görevlileri ile görüşmelerini dinleyebiliyorsunuz çünkü açık bir alan.
- numaranız yanınca vize görevlisin karşısına oturuyorsunuz. merhaba dedikten sonra evrakları uzatıyorsunuz. görevli neden gidiyorsun, nereye gidiyorsun, almanca bilgin var mı, bölümün ne, bundan sonra ne yapmak istersin var mı bir hayat planın diye sorular sordu bana . almanca hiç bilmediğimi söylediğimde güldü ve öğrenirsin zaten biraz belli olmaz belki doktora için gidersin tekrar dedi öyle gülüştük. banka hesapları ve dekontlara bakıp bunlar yeterli finansal desteği karşılıyor dedi. 1-2 dakikalık beklemeden sonra bir çıktı alıp imzaladı ve bana verdi. bu çıktı ile sistemden pasaportun nerede olduğunu görebilirsin dedi.

4 ya da 5 gün sonra pasaportum içinde 6 aylık alman ulusal vizesi ile birlikte elimdeydi.
vizenin çıkma süresi resmi tatil, yoğunluklar gibi çeşitli sebepler ile uzayabilir.