erasmus

Üniversite yıllarında not ortalamasının ve erasmus için girilen ingilizce sınavının belirli bir oranından alınan puan ile başvurulan, yarı dönem veya tam dönem bir avrupa ülkesinde okuduğunuz bölümü okumaya yarayan, üniversitenin anlaşma yaptığı erasmus kurumlarına göre değişiklik gösteren çoğu zaman içinde italya, polonya, almanya gibi ülkeleri barındıran üniversiteler olan, erasmus kazanıldığında gidilen yerin ekonomik durumuna göre devlet tarafından hibe verilen, sosyalleşmek, farklı kültürleri tanımak, yabancı dili geliştirmek için mükemmel olan, gezmek için sağlam bir araç olan ve çoğu üniversite öğrencisinin hayali olan efsanevi program.
porto'da yaşadığım 13 aylık mükemmel bir erasmus sürecinden sonra türkiye'ye dönerken kendi kendime sorduğum soru:
-eve mi dönüyorum yoksa evden mi ayrılıyorum?
şu an çek cumhuriyeti'nin brno şehrinde bulunmama vesile olan program.

erasmuslular için "çakma gezgin" diyenler olmuş ve olacaktır. katılmıyorum, zira gezgin olmak için illa ki seyahat vizesi farzdır diye bir kural yok. erasmus'a gidip gezmek ile gezmek için erasmus'a gitmek arasında fark var. böyle bir fırsatım vardı ve ben bu fırsatı gezmek için kullanmaya geldim, neden çakma olayım ki efenim? saygılar.
Boşuna demiyorlar once Erasmus always Erasmus.
Türkiyedeki gezme ve yurtdışına çıkma kültürüne katkıları tartışılamayacak kadar büyük.Gidip geleni tutabilene aşk olsun :)
kisiligimi komple degistiren, hayattan keyif almaya baslamami saglayan program. oturma izni ve ryan air'in ucuz ucak biletleri sayesinde onlarca sehir gezmistik. o zamandan beridir de yerimde duramiyorum, verdigim en guzel karardi. eger ikilemdeyseniz hic durmayin, kosarak gidin.
2.sini yaptığım, her defasinda baslangicta sinavdi evrakti imzaydi yildiran, ama sonunda hep iyi ki yapmışım dedirten, özlemle anılan ve zaman zaman içim buruk hatırladığım keşke geri dönüp tekrar baştan yasayabilsem dedigim guzel günlerimin mimari.
"gitsem mi" diye bir şüphe içerisinde kaldığım günler için bile pişman olduğum programdır.
erasmus'un tek kötü yanı dönüşüdür. 16 temmuz'dan beri post-erasmus depresyonumu yaşamaktayım.

portekiz'de yaptım ve bilgi almak isteyenlere yardımcı olabilirim.
gidemediğim hadise. ben ettim siz etmeyin elinizdeki bu fırsatı kaçırmayın gençler.
projelerinin gerektirdiği hedeleri yerine getirmek yanında, gezme ve keşfetme aşkınızı doyasıya yaşayabileceğiniz, mercedes gibi, turkuaz gibi bir program. şu güne kadar lisedeki 2 farklı projeyle 10 ülkeyi gezmeme, onlarca kültür tanımama fırsat sağlayışıyla duyduğum hazzı, üniversitede taçlandırmak ümidiyle.
Okulumda sadece benim bölümümün ikili anlaşması olmadığı program.